Opłata od założenia księgi wieczystej

Pytanie:

"Jak są naliczane (od czego zależą) opłaty za założenie księgi wieczystej lub za wpis do księgi wieczystej ? "

Odpowiedź prawnika: Opłata od założenia księgi wieczystej

W postępowaniu przy zakładaniu ksiąg wieczystych pobierany jest wpis stały od wniosku o założenie księgi wieczystej w kwocie 40 zł, niezależnie od wpisu od wniosku o wpis własności lub innego prawa. Natomiast w przypadku wniosku o wpis w księdze wieczystej pobiera się wpis stały w kwocie 30 zł. Jest to ogólna zasada, od której przewidziane są jednak wyjątki - w zależności od prawa podlegającego wpisowi. Na przykład wpis stały w kwocie 20 zł pobiera się od wniosku o wpis własności nieruchomości nabytej w wyniku umowy, a wpis stały łącznie w kwocie 500 zł pobiera się od wniosku o wpis użytkowania wieczystego gruntu, własności budynku na tym gruncie oraz od wniosku o wpis hipoteki zabezpieczającej wierzytelność z tytułu nabycia własności tego budynku.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika