Darowizna mieszkania na rzecz dziecka

Pytanie klienta:

""Mam mieszkanie własnościowe i chcę je przepisać córce, która ze mną nie mieszka. Jakie czynności muszę podjąć, aby stała się pełnoprawnym właścicielem? Jakie są tego koszty?""

Odpowiedź prawnika:

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest zbywalne. Tzw. "przepisanie" to zwykle darowizna. Przeniesienie tego prawa wymaga formy aktu notarialnego. Pierwszym zatem wydatkiem związanym z przeniesieniem tego prawa będzie opłata notarialna. Notariusz naliczy ją od wartości czynności notarialnej. Następnie, konieczne jest uiszczenie podatku od spadków i darowizn, który w pierwszej grupie podatkowej (osoby najbliższe) nie przekracza 12% (wysokość podatku zależy od wartości mieszkania). Jeśli jednak córka nie ma żadnego innego mieszkania i w mieszkaniu darowanym będzie mieszkać co najmniej przez 5 lat, to może uniknąć tego obowiązku podatkowego w całości. Jeśli jednak zaistnieje obowiązek podatkowy, podatek od darowizny pobierze notariusz. Obecnie nie istnieje już wymóg przyjęcia nabywcy mieszkania w poczet członków spółdzielni dla skuteczności tego nabycia.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.