Wyłudzenie pieniędzy od współnajemców na czynsz
Pytanie:
"Jak postąpić w sytuacji, gdy na umowie najmu jest 3 najemców, jeden z nich wyłudził pieniądze na opłaty, czynsze itd. od dwóch pozostałych i nie uregulował tego. W tej chwili właścicielka, która została poinformowana o sytuacji domaga się, aby załatwić to pomiędzy 3 najemcami, wewnętrznie. Zaległość w opłatach wynosi około 10.000 PLN . W jaki sposób zrezygnować z lokalu, ponosząc jak najmniejsze straty, nie chciałabym płacić podwójnie? W tej chwilii został odciety prąd. Licznik energii był zarejestrowany na nieuczciwego najemcę. Pieniądze były przekazywane z ręki do ręki, bez potwierdzenia pisemnego. W jaki sposób sformułować pismo potwierdzające podjęcia się zobowiązań przez nieuczciwego kolegę. Czy można się wyprowadzić z lokalu - wypowiedzieć umowę - przed uregulowaniem zaległości?"
Odpowiedź prawnika: Wyłudzenie pieniędzy od współnajemców na czynsz
Zgodnie z kodeksem cywilnym, jeżeli nie umówiono się inaczej, dłużnicy (tu najemcy) zobowiązani do świadczenia podzielnego (czynsz) są odpowiedzialni za spełnienie świadczenia jak dłużnicy solidarni, jeżeli wzajemne świadczenie wierzyciela (wynajmujący) jest niepodzielne (lokal). Odpowiedzialność solidarna dłużników oznacza, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie (to zrobił wynajmujący sugerując, żeby sprawę załatwili najemcy między sobą), od kilku z nich lub od każdego z osobna. Oznacza to, że wynajmujący ma roszczenie do wszystkich najemców o zapłatę zaległych świadczeń i może sobie wybrać kogo o tę zapłatę pozwać - zapewne wybierze osobę, która daje największe prawdopodobieństwo skutecznej egzekucji. A zatem fakt zawłaszczenia pieniędzy przez jednego z najemców nie ma znaczenia w stosunkach między najemcami a wynajmującym. Wypowiedzenie umowy może nastapić tylko w przypadku zawarcia umowy na czas nieokreślony i to z zachowaniem ustawowych terminów wypowiedzenia (chyba, że w umowie określono skutecznie inne terminy). Jeżeli umowa jest zawarta na czas określony, nie można skutecznie jej wypowiedzieć. Kwestia czasu regulacji zaległości i kwestii wypowiedzenia są sprawami odrębnymi -i jedna nie wpływa na drugą. Mimo wypowiedzenia umowy (jeżeli jest to w danej sytuacji dopuszczalne) dług zostanie i to dług w wysokości ok. 10 tysięcy złotych. Jeżeli pieniądze były przekazywane bez pokwitowania można ten fakt udowodnić inaczej - np. zeznania świadków. Uczciwym najemcom przysługuje do nieuczciwego roszczenie o naprawienie szkody. Pozew w tej sprawie należy złożyć na zasadach określonych w kodeksie postępowania cywilnego. Ponadto radzimy (może to też mieć znaczenie dla przebiegu postępowania w postępowaniu cywilnym o naprawienie szkody) złożyć jak najszybciej zawiadomienie na policję lub do prokuratury o popełnieniu przestępstwa . Zawiadomienie orgaów ścigania o popełnieniu przestępstwa jest określone w kodeksie postępowania karnego jako społeczny obowiązek. Zachowanie nieuczciwego najemcy spełnia przesłanki czynu zabronionego z artykułu 287 kodeksu karnego, który stanowi, że kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą (pieniądze) podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?