Wniosek o stwierdzenie zasiedzenia na spadkodawcÄ™

Pytanie:

"Złożyłem wniosek do sądu o stwierdzenie zasiedzenia na moją babcię, która władała samoistnie posesją do 1993 roku do chwili śmierci przez 45 lat. Wiem, że istnieją jeszcze inni współwłaściciele którzy zmarli, a po nich rodzina nie ma przeprowadzonego stwierdzenia nabycia tych części. Sąd pewnie napisze pod ich adresy wezwania na sprawę i na sprawie pojawią się ich spadkobiercy. Czy wtedy Sąd może odmówić stwierdzenia zasiedzenia na moją babcię? Czy ze względu na tak długi okres posiadania 45 lat nie będzie brał ich roszczeń pod uwagę? "

Odpowiedź prawnika: Wniosek o stwierdzenie zasiedzenia na spadkodawcę

Wniosek o stwierdzenie zasiedzenia może zÅ‚ożyć osoba zainteresowana. Dlatego też wniosek o stwierdzenie nabycia wÅ‚asnoÅ›ci nieruchomoÅ›ci przez zasiedzenie powinien zÅ‚ożyć Pan we wÅ‚asnym imieniu i na swojÄ… rzecz, a nie na rzecz Pana babci. Dlatego też wydaje siÄ™, iż taki wniosek może zostać przez sÄ…d oddalony. We wniosku o stwierdzenie zasiedzenia należy oznaczyć osoby zainteresowane, a wiÄ™c innych posiadaczy nieruchomoÅ›ci, wÅ‚aÅ›cicieli lub ich spadkobierców, osoby, którym przysÅ‚ugujÄ… ograniczone prawa rzeczowe na przedmiotowej nieruchomoÅ›ci. Jeżeli osoby te zostaÅ‚y wskazane nieprawidÅ‚owo, sÄ…d wezwie do uzupeÅ‚nienia wniosku. Fakt posiadania nieruchomoÅ›ci przez okres 45 lat nie powoduje, iż sÄ…d nie bÄ™dzie braÅ‚ pod uwagÄ™ zarzutów innych uczestników postÄ™powania. Osoby te mogÄ… skutecznie podnosić zarzuty, przeciwko stwierdzeniu zasiedzenia, np. że posiadanie nie byÅ‚o posiadaniem samoistnym.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika