Darowizna zamortyzowanego samochodu
Pytanie:
"Pragnę przekazać synowi samochód osobowy o wart. 10 tys. zł (darowizna). Samochód jest środkiem trwałym w mojej fimie całkowicie zamortyzowanym. Jak to zrobić i ile zapłacę?"
Odpowiedź prawnika: Darowizna zamortyzowanego samochodu
W celu przekazania synowi samochodu powinien Pan zawrzeć zwyczajną umowę darowizny. Przed zawarciem jadnak takiej umowy będzie Pan jednak zobowiązany do wykreślenia z ewidencji środków trwałych samochodu (środka trwałego). Dopiero bowiem po wykreśleniu z ewidencji takiego środka będzie Pan mógł nim rozporządzać. Świadczenie na rzecz obdarowanego (Pana syna) może w szczególności polegać na przeniesieniu określonych praw z majątku darczyńcy do majątku obdarowanego. Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego oświadczenie darczyńcy powinno zostać złożone w formie aktu notarialnego, natomiast oświadczenie obdarowanego w formie dowolnej. W przypadku jednak niezłożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego umowa darowizny będzie ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione, a wiec gdy faktycznie przekaże Pani synowi samochód. Od darowizny należy odprowadzić podatek, którego wysokość została podana w tabeli prezentowanej na naszej stronie. Do obliczania i pobrania tego podatku zobowiązany jest notariusz, przed którym sporządzono akt notarialny darowizny lub któremu przedstawiono pismo stwierdzające darowiznę w celu dokonania czynności notarialnej (jeśli w dokonaniu darowizny nie bierze udziału notariusz, strony umowy darowizny są obowiązane samodzielnie odprowadzić podatek). Zgodnie z przepisami o podatku od spadków i darowizn wysokość podatku ustala się w zależności od grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca. Zaliczenie do grupy podatkowej następuje według osobistego stosunku nabywcy do osoby, od której zostały nabyte rzeczy i prawa majątkowe. Zstępni zostali w tym przypadku zaliczeni do tzw. I grupy podatkowej. Podatek oblicza się od nadwyżki podstawy opodatkowania (którą stanowi wartość samochodu) ponad kwotę wolną od podatku.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?