Nieodśnieżony samochód - co grozi zgodnie z prawem polskim?

Zima to czas, kiedy na drogach panują trudne warunki atmosferyczne. W związku z tym ważne jest, aby dbać o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego. Jednym z istotnych elementów jest odpowiednie przygotowanie samochodu do jazdy w zimie. 

Nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę, że wsiadając do zaśnieżonego samochodu naraża się na grzywnę.


Odśnież samochód zanim ruszysz!

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym, kierowca jest zobowiązany do zachowania ostrożności i dostosowania prędkości do warunków ruchu, w tym warunków atmosferycznych. Oznacza to, że w przypadku opadów śniegu lub gołoledzi kierowca powinien usunąć z samochodu śnieg i lód, które mogą ograniczać widoczność lub utrudniać prowadzenie pojazdu. 

Chcąc uniknąć kłopotów pamiętajmy, by przed wyruszeniem w trasę zadbać o przetarcie świateł i tablic rejestracyjnych. Czyste muszą być też szyby przednia i tylna oraz lusterka. Musimy również pozbyć się czapy śnieżnej z dachu pojazdu

Przy gwałtownym hamowaniu masa śniegu może bowiem znaleźć się na przedniej szybie naszego auta, a podczas jazdy zwiewający śnieg trafia na samochody jadące za nami. W ten sposób ryzykujemy, że ograniczymy widoczność nie tylko sobie, lecz również innym kierowcom.

Co grozi za nieodśnieżenie samochodu

Za jazdę nieodśnieżonym samochodem grozi mandat karny w wysokości nawet do 3000 zł. W przypadku, jazdy z zakrytymi śniegiem lub lodem reflektorami grozi nam dodatkowo 300zł mandatu. Dodatkowo, za nieodśnieżony samochód można otrzymać 8 punktów karnych. 

Przy odśnieżaniu pojazdu, należy również zwrócić uwage na tablice rejestracyjne. Utrzymanie widoczności oznaczeń pojazdu jest obowiązkiem kierowcy, a karą za to wykroczenie może być mandat  w wysokości 500 zł.

W ostatnich latach przepisy dotyczące nieodśnieżonych samochodów zostały zaostrzone aż 6-krotnie. Wcześniej mandat za to wykroczenie wynosił do 500 zł. Zwiększono również wysokość grzywny za jazdę z ograniczoną widocznością.

Na co zwrócić uwage odśnieżając samochód

Oto, na co należy zwrócić uwagę podczas odśnieżania samochodu:

 • Usuń śnieg i lód z całej powierzchni samochodu, w tym z szyb, świateł, lusterek i tablic rejestracyjnych.
 • Nie odśnieżaj samochodu z włączonym silnikiem 

Odśnieżanie samochodu z włączonym silnikiem

Bardzo częstą praktyką przy odśnieżaniu pojazdu jest "nagrzewanie go", uruchamiając silnik podczas odśnieżania. Narażamy się w ten sposób z kolei na mandat do 300zł, łamiąc Art. 60 pkt 2 Prawa o ruchu drogowym, w którym to przepisie zabrania się kierującemy pozostawiania pracującego silnika podczas postoju. 

Odśnieżając samochód, pamiętaj o bezpieczeństwie swoim i innych uczestników ruchu drogowego.

Podstawa prawna

Prawo o ruchu drogowym

Art.  60.  Zakazy używania pojazdu

1. Zabrania się:

1) używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim;

1a. Utrzymywanie tablic (tablicy) rejestracyjnych i innych wymaganych oznaczeń pojazdu w należytym stanie oraz zapewnienie ich czytelności jest obowiązkiem kierującego pojazdem.

2. Zabrania się kierującemu: 1) oddalania się od pojazdu, gdy silnik jest w ruchu; 2) używania pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem; 3) pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym; nie dotyczy to pojazdu wykonującego czynności na drodze;

Art.  66.  Warunki techniczne pojazdów oraz ich wyposażenie

1. Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:

1) nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę;
5) zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu;

Kodeks wykroczeń

Art.  97.  Naruszenie przepisów o bezpieczeństwie lub porządku w ruchu drogowym

Uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko innym przepisom ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym lub przepisom wydanym na jej podstawie, podlega karze grzywny do 3000 złotych albo karze nagany.Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

 • van 2023-12-05 12:47:52

  Pytanie jak fizycznie odśnieżyć wysokiego vana (sprinter, iveco, etc.) o wysokości H2 lub H3...? Bez rampy i drabiny jest to niewykonalne. A to też auta osobowe do 3,5t jednak.

 • Marcin 2023-12-05 10:55:55

  @kamil. Słyszałem raz wypowiedź jakiejś szychy z policji, który uspokajał, że w trakcie śnieżycy, jak samochód zostanie zaśnieżony policja nie będzie interweniować. Ale wiadomo, różnie można trafić. Przepis jest przepis.

 • kamil 2023-12-05 10:13:33

  Pytanie co, jeżeli odśnieżę auto, ale w trakcie jazdy mi je zasypie. Ostatnio zaparkowałem w garażu, patrzę a przednie tablice mam pokryte centrymetrową warstwą zmrożonego śniegu, który napadał jak jechałem.

 • Anonimowy komenta 2023-12-05 09:53:59

  Świetne przypomnienie! W związku z rozpędzającą się zimą, naprawdę warto przypomnieć służbom odpowiadającym za utrzymanie dróg, że nie są pojazdami uprzywilejowanymi i nie mogą również blokować przejazdu innym pojazdom, co coraz częściej się zdarza. Trzy pługopiaskarki jadące 30km/h całą szerokością autostrady to nie jest legalne działanie!


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika