Korzystanie z mieszkania przez współwłaściciela
Pytanie:
Czy współwłaściciel (50% udziałów) kamienicy, w której zajmuje dwa mieszkania, musi płacić czynsz za drugie mieszkanie? W jednym mieszka on, a w drugim jego wnuk student. Zarządca sądowy twierdzi, że musi płacić czynsz za to drugie mieszkanie.
Masz inne pytanie do prawnika?
ODPOWIEDŹ PRAWNIKA
Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, prawo do korzystania z rzeczy przysługuje wszystkim współwłaścicielom. Współwłaściciel ma prawo korzystać z całej rzeczy (tj. używać jej), a także pobierać pożytki jakie ona przynosi (np. część czynszu za wynajęcie lokalu, owoce ze wspólnego sadu), ale musi mieć na względzie, że to samo uprawnienie przysługuje innym współwłaścicielom. Wszystkie pożytki jakie rzecz przynosi są dzielone pomiędzy współwłaścicieli proporcjonalnie do ich udziałów. Fakt że jest Pan właścicielem nie oznacza jednak, że nie musi Pan opłacać czynszu, gdyż ten podlega podziałowi między wszystkich współwłaścicieli.
Potrzebujesz porady prawnej?
DODAJ KOMENTARZ
ZOBACZ TAKŻE:
-
24.1.2018
Podział majątku wspólnego małżonków, rozwód i separacja
Tylko w wyjątkowych sytuacjach sąd, orzekając rozwód, może dokonać podziału majątku, jeśli nie spowoduje to nadmiernej zwłoki w postępowaniu rozwodowym. Jeśli w skład majątku wspólnego (...)
-
25.12.2017
Dlaczego mieszkania trafiają na licytacje komornicze?
Brak możliwości spłaty zobowiązań jest najczęstszą przyczyną zlicytowania nieruchomości dłużnika. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Jakie są inne powody licytacji nieruchomości?
-
-
10.4.2015
Nowe zasady Mieszkania dla młodych (MDM)
W Sejmie trwają prace nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi.
-
18.4.2017
Wypowiedzenie umowy najmu - Jak wypowiedzieć umowę najmu mieszkania lub lokalu?
Do najmu lokali mieszkalnych stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego oraz ustawę o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie kodeksu cywilnego. Ma ona zastosowanie wyłącznie (...)
-
27.8.2018
Cisza nocna - jakie są następstwa zakłócania ciszy nocnej
Prawdopodobnie każdy z nas przynajmniej raz w życiu doświadczył przykrych następstw zakłócania ciszy nocnej. Nasz spokojny sen wpływa na sprawne funkcjonowanie organizmu za dnia, dlatego (...)
KOMENTARZE (0)
Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!