Ustanowienie hipoteki na nieruchomości spółdzielni

Pytanie:

"Czy jest w ogóle możliwe, że jakaś spółdzielnia mieszkaniowa starając się np. o kredyt bankowy, jako zabezpieczenie hipoteczne wskaże na wybudowany przez siebie, ale za środki lokatorów budynek, który od dawna użytkowany jest przez tychże lokatorów? Jak sprawdzić, czy nie uczyniła tego w niedawnej przeszłości, nie informując o tym lokatorów? Czy taka procedura wnosiłaby (np. w razie nagłej plajty spółdzielni) niebezpieczeństo odebrania lokali lokatorom przez syndyka? Czy ustanowienie odrębnej własności na dany lokal użytkowy lub mieszkalny chroni w 100% przed tego typu sytuacjami?"

Odpowiedź prawnika: Ustanowienie hipoteki na nieruchomości spółdzielni

Mozliwość ustanowienia hipoteki dotyczy tylko tych nieruchomości, które są przedmiotem własności spółdzielni. Spółdzielnia nie może ustanawiać obciążenia hipotecznego na lokalach, których własność została wyodrębniona, gdyz nie stanowią jej własności. Dlatego też ustanowienie odrębnej własności lokalu chroni w 100% właściciela takiego lokalu przed "sprzedażą mieszkań wraz z lokatorem". Również w przypadku własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego niebezpieczeństwo utraty tego prawa z powodu upadłości spółdzielni jest nikłe. Zgodnie bowiem z art. 231 Prawa spółdzielczego, z chwilą zakończenia likwidacji lub postępowania upadłościowego spółdzielni własnościowe prawo do lokalu przekształca się w prawo odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub we własność domu jednorodzinnego, chyba że nabywcą budynku jest inna spółdzielnia mieszkaniowa. Jeżeli chodzi o możliwość sprawdzenia, czy nie ustanowiono hipoteki na nieruchomościach spółdzielczych, należy sprawdzic tę okoliczność w księgach wieczystych ustanowionych dla nieruchomości spółdzielczych. Obciążenia tych nieruchomości hipoteką wpisane są w dziale IV w łamie 4 księgi wieczystej.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika