Przejście prawa własności w umowie sprzedaży

Pytanie:

"Kupiłem na kredyt samochód o wartości 50.000 zł. Bank sfinansował 80% wartości resztę 20% miałem wpłacić z własnych pieniędzy. Samochód jest ubezpieczony i zarejestrowany. Niestety przez 2 miesiące nie udało mi się uiścić wpłaty (losowy wypadek)  i salon odmówił wydania pojazdu, a właściciel salonu nie chciał iść na żaden kompromis. Teraz okazało się że moje auto stoi 5 km dalej na stacji benzynowej jako "żywa" reklama firmy. Czy właściciel salonu mógł tak postąpić bez mojej lub banku zgody? Powiedziałem w salonie że jeżeli pojazd nie znajdzie się natychmiast na terenie salonu zgłoszę kradzież pojazdu i jego przetrzymanie. Czy mogę w jakiś inny sposób zmusić salon do przewiezienia pojazdu na jego teren?"

Odpowiedź prawnika: Przejście prawa własności w umowie sprzedaży

Co do zasady umowa sprzedaży jest umową o podwójnym skutku – zobowiązująco rozporządzającym. Jeżeli w umowie nie zastrzeżono inaczej, z chwilą zawarcia umowy sprzedaży, na kupującego przechodzi własność rzeczy sprzedawanej. Możliwe jest zawarcie w umowie klauzuli, zgodnie z którą przeniesienie własności rzeczy nastąpi w okresie późniejszym (np. po dokonaniu zapłaty) w wyniku zawartej umowy rozporządzającej, przenoszącej własność rzeczy. Jeżeli więc, w podpisanej przez Pana umowie sprzedaży została zawarta właśnie tego rodzaju klauzula, sprzedawca mógł zatrzymać rzecz do czasu dokonania zapłaty całości ceny. Jeżeli zaś w umowie nie ma mowy o tym, że własność rzeczy przejdzie na Pana dopiero po zapłacie całości ceny, bądź jeżeli zostaną spełnione jeszcze inne okoliczności, wówczas z chwilą zawarcia umowy sprzedaży stał się Pan właścicielem rzeczy. W konsekwencji nie ma znaczenia, czy zapłacił Pan całość ceny, rzecz powinna zostać Panu wydana. Jeżeli więc, w myśl powyższych rozważań stał się Pan właścicielem rzeczy, przysługuje Panu roszczenie o jej wydanie.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika