Dzierżawca jako podatnik podatku rolnego
Pytanie:
"W ustawie z dnia 10 pażdziernika 2002 r. o zmianie ustawy o podatku rolnym zmieniono m.in. art. 3 ust. 1 pkt 3, w którym zapisano, że: "jeżeli grunty gospodarstwa rolnego zostały w całości lub w części wydzierżawione na podstawie umowy zawartej stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników, podatnikiem podatku rolnego jest dzierżawca". W związku z tym, czy zwykła umowa dzierżawy jest taką umową? Jeżeli nie, to na podstawie jakich przepisów i co powinna zawierać umowa którą można by zaliczyć do "umowy zawartej stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolnków"? "
Odpowiedź prawnika: Dzierżawca jako podatnik podatku rolnego
Zwykła umowa dzierżawy nie jest umową, o której mowa w przepisach ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Umową dzierżawy, o której mowa w tej ustawie, jest umowa dzierżawy zawarta w formie pisemnej na co najmniej 10 lat, przy czym umowa taka nie może być zawarta z : a) małżonkiem emeryta lub rencisty, w rozumieniu ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, b) jego zstępnym lub pasierbem, c) osobą pozostającą z emerytem lub rencistą we wspólnym gospodarstwie domowym, d) małżonkiem osoby, o której mowa w lit. b) lub c).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?