Zniesienie współwłasności-domaganie się czynszu
Pytanie:
"27 lutego br Sąd Rejonowy wydał postanowienie dotyczące podziału kamienicy, na skutek którego otrzymałem 5 mieszkań. Na początku kwietnia zwróciłem się do drugiego współwłaściciela, który przed 27 lutym br zarządzał i zbierał czynsz z całej kamienicy, aby przekazał mi czynsz z moich 5 mieszkań za miesiąc marzec. Odmówił, twierdząc, że należy mi się tylko zwrot od chwili uprawomocnienie postanowienia, czyli dopiero po trzech tygodniach. Kto ma rację, czy w tej sprawie jest orzeczenie Sądu Najwyższego? "
Odpowiedź prawnika: Zniesienie współwłasności-domaganie się czynszu
Postanowienie orzekające co do istoty sprawy (a takim jest znoszące współwłasność) staje się skuteczne, a jeżeli wymaga wykonania - także wykonalne - po uprawomocnieniu się. Tak więc przejście własności rzeczy (lub jej części) na jednego albo kilku współwłaścicieli następuje z chwilą prawomocności postanowienia znoszącego współwłasność. Przyspieszenie albo opóźnienie przejścia własności jest niedopuszczalne. Uchwałą SN z 22 marca 1991 r. stwierdził, że w nie zakończonym postępowaniu o zniesienie współwłasności zabudowanej nieruchomości sąd nie rozstrzyga o roszczeniach właścicieli lokali mieszkalnych z tytułu posiadania wspólnych części budynku wraz z gruntem, powstałych po prawomocnym wyodrębnieniu w tym postępowaniu wymienionych lokali. Należy zatem stwierdzić, iż o ile nie może Pan żądać do czasu uprawomocnienia czynszu z wydzielonej części 5 mieszkań to i tak należy się Panu czynsz w stosunku do udziału we współwłasności.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?