Wydzielenie nieruchomości obciążonej hipoteką

Pytanie klienta:

""Jest nieruchomość mająca 300 hektarów. Chcę część z niej kupić. 30 hektarów nieruchomości ma zadłużenie na hipotece. Umówiliśmy się ze sprzedającym, że wydzielimy osobną działkę, oczywiście działkę bez obciążenia. Jak to zrobić, by po wydzieleniu działki przez geodetę i nadaniu jej nr., kupić ją bez obciążeń. Sprzedający deklaruje, że dostarczy pozwolenia od banku w którym jest zadłużony o przeniesieniu długu na resztę nieruchomości? Czy tak można?""

Odpowiedź prawnika:

Co do zasady, w razie podziału nieruchomości hipoteka obciążająca dotychczas nieruchomość obciąża wszystkie nieruchomości utworzone przez podział (hipoteka łączna). W przypadku hipoteki łącznej wierzyciel któremu przysługuje hipoteka łączna, może według swego uznania żądać zaspokojenia w całości lub w części z każdej nieruchomości z osobna, z niektórych z nich lub ze wszystkich łącznie. Może również według swego uznania dokonać jej podziału pomiędzy poszczególne nieruchomości. Wskazać jednak należy, iż na mocy art. 90 ustawy o księgach wieczystych i hipotece w przypadku sprzedaży części nieruchomości obciążonej hipoteką można żądać od wierzyciela, aby zwolnił tę część od obciążenia jeżeli jest ona stosunkowo nieznaczna, a wartość pozostałej części nieruchomości zapewnia wierzycielowi dostateczne zabezpieczenie. W związku z tym, jeżeli właściciel gruntu dostarczy, tak jak zapewnia, oświadczenie banku zawierające zgodę na zwolnienie części nieruchomości od obciążenia, to zostanie ona nabyta bez obciążenia.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.