Odwołanie pełnomocnictwa

Pytanie:

"W jaki sposób posiadacz rachunku oszczędnościowego może wyegzekwować od pełnomocnika uprawnionego do dysponowania takim rachunkiem dowodu jego zawarcia i czy może on odwołać tego typu pełnomocnictwo?"

Odpowiedź prawnika: Odwołanie pełnomocnictwa

Prawdą jest, iż dowodem zawarcia umów rachunku oszczędnościowego może być książeczka oszczędnościowa lub inny dokument potwierdzający zawarcie takiej umowy. Są to dokumenty wystawiane imiennie, bez których bank nie wypłaca zgromadzonych na rachunku środków pieniężnych. W ramach zawartej umowy można wskazać w niej osobę będącą uprawnioną do dysponowania rachunkiem (pełnomocnika). Podobnie jak w przypadku pełnomocnictwa udzielanego do podejmowania innych czynności, pełnomocnictwo udzielone dla innej osoby do dysponowania rachunkiem bankowym może być przez mocodawcę (posiadacza konta) odwołane. W takiej sytuacji należy o tym zawiadomić bank, w którym prowadzona jest lokata. Jeżeli bank wiedząc o kłopotach, które ma posiadacz rachunku z uzyskaniem od pełnomocnika odpowiednich dokumentów, uzależnia wypłatę środków pieniężnych od przedstawienia tychże dokumentów imiennych (książeczka oszczędnościowa), wówczas nie pozostaje nic jak wystąpić do sądu z powództwem o wydanie tychże dokumentów skierowanym przeciwko pełnomocnikowi (ewentualnie wystąpić wcześniej do banku o wszczęcie postępowania w przedmiocie umorzenia dokumentu). Tego typu problemów nie powinno być w przypadku rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, przy zakładaniu których nie wydaje się książeczek oszczędnościowych.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika