Forma wręczenia zadatku

Pytanie:

"Czy zadatek może być dany jedynie w formie pieniężnej? Czy jako zadatek mogę dać samochód (lub konia)? A co w przypadku zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (2 samochody, dwa konie - koń i klacz, etc.)?"

Odpowiedź prawnika: Forma wręczenia zadatku

Zadatek nie musi być dany w pieniądzu. Można także wręczyć zadatek w innej postaci, np. w postaci konia. Zwykle jednak zadatek w postaci rzeczowej odpowiada przedmiotowi zobowiązania, przy wykonywaniu którego zadatek taki jest wręczany. Należy zauważyć, że art. 394 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym osoba, która dała zadatek może żądać jego zwrotu w podwójnej jego wysokości na wypadek niewykonania przez drugą stronę umowy ma zastosowanie "w razie wątpliwości". Oznacza to, że przepis ten nie jest przepisem bezwględnie obowiązującym. Strony mogą dowolnie określić skutki niewykonania zobowiązania w przypadku wręczenia zadatku.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika