Zniesienie współwłasności konkubentów

Pytanie:

"Mieszkałam z mężczyzną przez 15 lat w konkubinacie. Miałam wcześniej swoje mieszkanie które sprzedałam i dołożyłam do wspólnego domu. Nie mam na to pokwitowania, tylko jego podpis na kartce papieru, że pożyczyłam mu te pieniądze - nie notarialnie. Teraz się okazało, że on przyprowadził sobie inną kobietę, a mnie po prostu wygonił i mieszkam kątem u rodziny. Czy mogę wystąpić o podział majątku? Co mogę zrobić by odzyskać swoje pieniądze?"

Odpowiedź prawnika: Zniesienie współwłasności konkubentów

Konkubinat jest związkiem nieformalnym i jako taki nie jest uregulowany prawem. Podobnie nie ma regulacji dotyczącej stosunków majątkowych między konkubentami. Nie ma możliwości odpowiedniego stosowania przepisów kodeksu rodzinnego regulujących stosunki makatkowe małżeńskie. W związku z tym ewentualne roszczenia należałoby oprzeć na prawie cywilnym. Rzeczy nabyte w czasie nieformalnego związku ze zgodną wolą nabycia ich na współwłasność stają się przedmiotami objętymi współwłasnością w częściach ułamkowych. Jeśli więc wspólnie nabyli państwo dom, jest on przedmiotem współwłasności. W takim wypadku przysługuje Pani roszczenie o dopuszczenie do współposiadania lub o zniesienie współwłasności. Jeśli jednak dom należał do konkubenta, a Pani tylko "dołożyła" jaką pulę do np. remontu, powstaje kwestia rozliczenia nakładów. Może się Pani powoływać na umowę pożyczki (wspomina Pani bowiem cos o dokumencie, gdzie stwierdza Pani że pożyczyła pieniądze konkubentowi) bądź na przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu. Warto zaznaczyć że prawo nie wymaga formy aktu notarialnego dla umowy pożyczki w związku z czym dokument jaki pani posiada, jeśli tylko stwierdza że pożyczyła Pani pewna kwotę konkubentowi i jest przez niego podpisany, ma pełną moc dowodową.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika