Naruszenie sfery życia prywatnego
Pytanie:
"Czy w polskim prawie uregulowana jest kwestia ingerowania w życie prywatne (sąsiedzkie)? Mam sąsiada, który robi mi zdjęcia przy każdorazowym wykonywaniu przeze mnie prac polowych, mówiąc "że zrobi z nich użytek". Wykonywałem wtenczas opryski chwastobójcze. Stara mi się przeszkadzać w wykonywaniu zabiegów rolniczych w pobliżu jego posesji. "
Odpowiedź prawnika: Naruszenie sfery życia prywatnego
Kwestia ingerencji w życie prywatne jest regulowana przez prawo polskie. Zajmują się tym przepisy kodeksu cywilnego. Mówi on, że dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach. Ochrona dóbr osobistych jest tak unormowana, że istnieje domniemanie (przypuszczenie), iż naruszenie dobra w Pani przypadku Wizerunku i sfery prywatności jest bezprawne czyli niedopuszczalne. Druga strona czyli Pan, który wykonywał takie fotografie musi udowodnić, że nie dokonał naruszenia Pani sfery prywatności. Na marginesie samo przez się robienie zdjęć nie jest raczej naruszeniem sfery prywatności czy wizerunku. Takim naruszeniem byłaby na pewno publikacja np. z obraźliwym tekstem czy już sama publikacja. W każdym razie może się Pani domagać wydania przez sąd stosownego orzeczenia zakazującego naruszeń Pani sfery prywatności czy wizerunku. Jak już wcześniej zaznaczono to robiący zdjęcia musi wykazać, że nie dokonał naruszenia a nie Pani, że doszło do naruszenia.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?