Prawo do współposiadania nieruchomości

Pytanie:

"Jestem wspówładającym w stosunku 1/2 działki, do której nie mam dostępu z powodu ogrodzenia jej przez drugiego współwładającego. Jakie kroki prawne powinienem przedsięwziąć, aby swobodnie rozporządzać własnym udziałem? "

Odpowiedź prawnika: Prawo do współposiadania nieruchomości

Jeżeli tytułem prawnym do tego współwładania jest współwłasność w ułamku stanowiącym 1/2 całości, to należy stwierdzić, że wynika z tego Pańskie prawo do całości nieruchomości określonej jedynie udziałem. Mówiąc prościej, nie wydziela się poszczególnej części nieruchomości dla każdego ze współwładających, chyba że doszło do umownego wydzielenia części nieruchomości do osobistego korzystania z niej przez danego współwłaściciela. Innymi słowy nie można stwierdzić, iż ma Pan prawo do konkretnie wydzielonej części stanowiącej 1/2 całośći, tylko Pana udział w całości = 1/2. Jeśli nie wydzielono takiej części umownie, to wynika ze współwłasności współposiadanie łączne. Umowa może ustanowić współposiadanie podzielne. W pierwszej sytuacji, gdy brak umowy działanie współposiadającego jest niezgodne z prawem, może więc Pan domagać się dopuszczenia do współposiadania w części zajmowanej przez drugiego współposiadającego. Uprawnienie współwłaściciela do współposiadania rzeczy wspólnej polega na tym, że tak jak każdy inny współwłaściciel może on posiadać całą rzecz i korzystać z niej. Jest to więc wspólne uprawnienie, bo żadnemu współwłaścicielowi nie przysługuje z tytułu udziału we własności prawo do wyłącznego korzystania (posiadania) z jakiejś określonej części rzeczy. Nie wyłącza to żadnemu ze współwłaścicieli możliwości swobodnego rozporządzania swoim udziałem np. jego sprzedaży. Może się Pan również domagać podziału nieruchomości poprzez zniesienia współwłasności. Wtedy będzie się Pan mugł domagać ustanowienia drogi koniecznej do wydzielonej nieruchomości. Jeżeli potrzeba ustanowienia drogi jest następstwem sprzedaży gruntu lub innej czynności prawnej, a między interesowanymi nie dojdzie do porozumienia, sąd zarządzi, o ile to jest możliwe, przeprowadzenie drogi przez grunty, które były przedmiotem tej czynności prawnej. W razie sądowego zniesienia współwłasności Sąd sam dokona ustanowienia takiej drogi.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika