Definicja zadatku i zaliczki

Pytanie:

"Czy jest różnica między zadatkiem a sformułowaniem \"kwota przyjęta na poczet kupna\"? Czy przyjęcie 90% wartości transakcji można traktować jeszcze jako zadatek? "

Odpowiedź prawnika: Definicja zadatku i zaliczki

Sformułowanie "kwota przyjęta na poczet kupna" wskazuje raczej, że kwota ta spełnia rolę wyłącznie zaliczki na poczet ceny, a nie zadatku (który spełnia czasem rolę zaliczki, ale przede wszystkim zabepiecza wykonanie zobowiązania). Jeżeli zatem poza tym sformułowaniem brak jest innych wskazówek (w treści umowy lub wynikających z zachowania stron), które mogłyby sugerować, że strony umowy jednak chciały żeby ta "kwota przyjęta na poczet kupna" pełniła funkcje zadatku, należałoby raczej to postanowienie umowne potraktować jako zaliczkę. Jednak kwalifikacja sumy danej przy zawarciu umowy drugiej stronie jako zadatku lub tylko jako zaliczki zależy od wykładni oświadczeń woli stron - jeżeli obie strony umowy uważały, że suma dana przy zawarciu umowy stanowi zadatek, mimo niejasnego sformułowania postanowienia umowy należy tą kwotę traktować jako zadatek. Mimo, że przepis art. 394 ustawy Kodeks cywilny nie przewiduje żadnej maksymalnej wysokości zadatku, to jednak orzecznictwo przyjmuje, że nadmierna wysokość zadatku może stanowić obejście ustawy (w szcególności przepisów o wysokości odszkodowania).


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika