Cofnięcie wniosku o zniesienie współwłasności

Pytanie:

"Po kilku latach postępowania sądowego w sądzie cywilnym rejonowym i po apelacji wyraziłem zgodę na wycofanie przez wnioskodawcę wniosku o zniesienie współwłasności. Przedmiot, który był objęty tym wnioskiem został mi zwrócony. Jaki jest status prawny zeznań świadków, którzy zeznawali w tej sprawy pod przysięgą? Czy ich zeznania mogą być wykorzystane np. w sprawie karnej związanej z zaborem tego przedmiotu? Poza tym w tej sprawie dochodziłem pewnych rozliczeń finansowych dla których jest jednoroczny termin przedawnienia dla skutecznego dochodzenia. Czy ten kilkuletni proces zakończony wycofaniem wniosku jest okresem w którym dochodziłem swoich roszczeń i nie nastąpiło przedawnienie na które może powołać się mój dłużnik? Co znaczy stwierdzenie sędziego, że wycofanie tego wniosku stwarza nam sytuację jakby tej sprawy nie było? Czy ja jako uczestnik postępowania obecny na sprawie i w tym momencie wyrażający zgodę na cofnięcie wniosku mogę w terminie 7 dni wnieść zażalenie na postanowienie sądu?"

Odpowiedź prawnika: Cofnięcie wniosku o zniesienie współwłasności

Zeznania świadków w postępowaniu cywilnym nie mogą być przedmiotem dowodu w postępowaniu karnym. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby ci sami świadkowie składali zeznania w postępowaniu karnym. Zgodnie z kodeksem cywilnym bieg przedawnienia przerywa się przez każda czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia. Zatem, jeżeli w przedmiotowym postępowaniu dochodził Pan wykonania roszczenia, termin przedawnienia uległ przerwaniu. Stwierdzenie sędziego, że wycofanie wniosku stwarza sytuację, jakby sprawy nie było należy odnosić do sprawy o zniesienie współwłasności.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika