Sprzedaż w egzekucji nieruchomości a hipoteka

Pytanie:

"Nieruchomość, która ma zostać zlicytowana, posiada obciążenie w postaci hipoteki ustawowej w wysokości 100.000 zł. Nieruchomość jest szacowana na 80.000 zł. Czy w przypadku jej sprzedania za tą cenę hipoteka ustawowa wygasa? Postępowanie egzekucyjne zostało wszczęte przez innego wierzyciela niż hipoteczny. "

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż w egzekucji nieruchomości a hipoteka

Skoro postępowanie egzekucyjne zostało wszczęte na wniosek innego wierzyciela niż hipoteczny, to oznacza to, że nie mamy tu do czynienia z wygaśnięciem wierzytelności, która została nią zabezpieczona, a co za tym idzie hipoteka nie wygasa. Gdyby to wierzyciel hipoteczny wszczął postępowanie egzekucyjne, to efektem na pewno byłoby wygaśnięcie hipoteki. W opisanym przypadku jednak wnioskujemy, iż postępowanie egzekucyjne z nieruchomości toczy się na rzez innego wierzyciela. Sensem zabezpieczenia wierzytelności hipoteką jest to, iż nawet w przypadku zmiany właściciela nieruchomości, wierzyciel hipoteczny może dochodzić zaspokojenia z nieruchomości (bez względu na to, czyją stała się własnością, i z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi właściciela nieruchomości).


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika