Zasiedzenie udziału przez zarządcę

Pytanie:

"Moja Babcia w 1946 roku kupiła 1/9 część kamienicy. Współwłaściciel 2/3 ustanowił notarialnie pełnomocnika i ten pełnomocnik również aktem notarialnym wszystkie te prawa przepisał na moją Babcię z prawem substytucji. Treść aktu brzmiała następująco: Przed notariuszem stawił się W i zeznał akt substytucji następującej treści - stawający oświadczył, że na mocy aktu, zeznanego przed notariuszem X pani E działająca w imieniu i na rzecz Z jako współwłaściciela do 2/3 nieruchomości upoważniła W stawającego do prowadzenia wszystkich spraw z posiadaniem tej części nieruchomości związanych, we wszystkich instytucjach sądowych, komunalnych, skarbowych i administracyjnych, rządowych i prywatnych, do podpisywania w imieniu Z i składania wszędzie wniosków itd. Aktem niniejszym stawający W wszystkie te czynności za wyłączeniem prawa sprzedaży współwłasności powyższej nieruchomości przelewa, również z prawem substytucji, na Janinę (moją babcię) jako współwłaścicielkę do 1/9 części tejże nieruchomości. Od 1947 roku moja babcia zarządzała kamienicą do 1993 roku. Czy mogę występować o zasiedzenie tych 2/3 części na moją Babcię a potem przeprowadzę sprawę spadkową po babci żeby być właścicielem tych 2/3? Czy wystarczy tylko stwierdzenie zasiedzenia w złej wierze na Babcię -przecież minęło dużo więcej lat niż 30? Po babci nie ma stwierdzenia nabycia spadku. Chcę to zrobić po babci na jej dzieci, a te podpiszą mi się u notariusza bym ja miał prawa o których mowa w akcie, czyli żebym mógł prowadzić zwykły zarząd?"

Odpowiedź prawnika: Zasiedzenie udziału przez zarządcę

Zgodnie Kodeksem cywilnym niezbÄ™dna przesÅ‚ankÄ… prowadzÄ…cÄ… do zasiedzenia jest posiadanie samoistne. Przez posiadanie samoistne kodeks z kolei rozumie wÅ‚adanie rzeczÄ… jak wÅ‚aÅ›ciciel. Od posiadania samoistnego odróżnić należy posiadanie zależne, a wiÄ™c faktyczne posiadanie rzeczy jako użytkownik, zastawnik, najemca lub majÄ…cy inne prawo, z którym Å‚Ä…czy siÄ™ okreÅ›lone wÅ‚adztwo nad rzeczÄ…. Z kolei nie jest posiadaczem (ani zależnym ani samoistnym) osoba, która rzeczÄ… faktycznie wÅ‚ada ale czyni to za kogo innego. OsobÄ™ takÄ… nazywamy dzierżycielem. W szczególnoÅ›ci dzierżycielem nieruchomoÅ›ci jest jej zarzÄ…dca, który wÅ‚ada nieruchomoÅ›ciÄ…, ale czyni to w imieniu i na rzecz innych osób. Z tego wzglÄ™du Pana Babcia, jako zarzÄ…dca nieruchomoÅ›ci nie może zasiedzieć udziaÅ‚u we współwÅ‚asnoÅ›ci. OdnoszÄ…c siÄ™ do kwestii dziedzicznoÅ›ci prawa zarzÄ…du nieruchomoÅ›ciÄ…, stwierdzić należy, iż zarzÄ…d, jako uprawnienie i zobowiÄ…zanie osobiste – zwiÄ…zane z okreÅ›lonÄ… osobÄ… nie jest dziedziczne.




Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika