Wyznaczenie zarządcy przez sąd

Pytanie:

"Jestem współwłaścicielem kamienicy, której łącznie ze mną jest czterech współwłaścicieli. Dwóch z nich pobiera czynsz za lokale mieszkalne i użytkowe, żaden z nich nie rozlicza się z otrzymanych czynszów. Czy jest możliwość, aby Sąd wprowadził "zarząd komisaryczny", niezależny od współwłaścicieli, który by pobierał czynsze i rozliczał się przed wszystkimi współwłaścicielami. "

Odpowiedź prawnika: Wyznaczenie zarządcy przez sąd

Zgodnie z art. 203 kodeksu cywilnego, każdy ze współwłaścicieli może wystąpić do sądu o wyznaczenie zarządcy, jeżeli nie można uzyskać zgody większości współwłaścicieli w istotnych sprawach dotyczących zwykłego zarządu albo jeżeli większość współwłaścicieli narusza zasady prawidłowego zarządu lub krzywdzi mniejszość. Postępowanie w tej sprawie toczy się w postępowaniu nieprocesowym, a więc wszczynane jest na wniosek osoby zainteresowanej. Z powyższego wynika, iż może Pan zwrócić się do sądu z wnioskiem o ustanowienie zarządcy nieruchomością wspólną. W razie ustanowienia zarządcy, to on będzie jedynie uprawnionym do odbioru pożytków z rzeczy wspólnej (pobierania czynszów) i rozdzielenia ich współwłaścicielom proporcjonalnie do udziałów w nieruchomości wspólnej.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika