Umowa depozytu i depozytu nieprawidłowego

Pytanie:

"Czym się różni umowa depozytu od depozytu nieprawidłowego - czy mógłbym dostać przykład - (chodzi o użyczenie konta) - czy np. depozyt nieprawidłowy byłby nawet wtedy gdyby ktoś używał tych pieniędzy zgodnie z instrukcjami właściciela?"

Odpowiedź prawnika: Umowa depozytu i depozytu nieprawidłowego

Depozyt to potoczna nazwa umowy przechowania, na mocy której przechowawca zobowiązuje się zachować w stanie nie pogorszonym rzecz ruchomą oddaną mu na przechowanie. Przedmiotem umowy przechowania są rzeczy określone co do gatunku, przy czym przechowawca tych rzeczy nie może z nich korzystać. Depozyt nieprawidłowy to odmiana umowy przechowania, na mocy której przechowawca zobowiązuje się przechować określoną ilość pieniędzy lub rzeczy oznaczonych co do gatunku. W przypadku umowy depozytu nieprawidłowego przechowawca może jednak korzystać z oddanych mu na przechowanie rzeczy lub pieniędzy. W przypadku depozytu nieprawidłowego przechowawca uzyskuje więc dodatkową korzyść - której brak w przypadku kodeksowej umowy przechowania (depozytu) - w postaci rozporządzania oddanymi mu na przechowanie rzeczami lub pieniędzmi. Musi on oczywiście rozliczyć się z oddanych mu na przechowanie rzeczy lub przedmiotów, jednakże w trakcie trwania umowy może z nich korzystać.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • asq 2017-11-24 07:45:15

    nie jest prawdą, że "W przypadku umowy depozytu nieprawidłowego przechowawca może jednak korzystać z oddanych mu na przechowanie rzeczy lub pieniędzy.", bo to tylko pół-prawda - depozytariusz tylko w takim sensie i zakresie ma prawo korzystać z rzeczy złożonych jako depozyt nieprawidłowy, w jakim zabezpieczy nienaruszalność "tantundem" (ekwiwalent takiego depozytu) i zapewni jego dostępność na każde żądanie deponenta - z "tantundem" depozytariusz nie ma prawa nigdy korzystać, a naruszenie tego zobowiązania to sprzeniwierzenie lub defraudacja.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika