Jeden podpis na umowie zlecenia - ważność umowy

Pytanie:

"Podpisałem z Firmą Umowę o świadczenie usług na moją rzecz. Przez kilka miesięcy korzystałem z tych usług, jednak potem okazało się, że mi one nie odpowiadają. Zauważyłem również, że na kopii tej Umowy jest tylko mój podpis, a nie ma podpisu świadczeniodawcy. Czy w związku z tym, czy Umowa cywilno-prawna o świadczenie usług, na której nie ma podpisu świadczeniodawcy jest obowiązująca? Czy mogę z niej w każdej chwili, przed upływem terminu jej wygaśnięcia zrezygnować bez jakichkolwiek sankcji prawnych (termin trwania Umowy to 12 miesięcy)?"

Odpowiedź prawnika: Jeden podpis na umowie zlecenia - ważność umowy

Do zawarcia umowy konieczne jest złożenie zgodnych oświadczeń woli obu stron umowy. Jeżeli umowa zawierana jest w formie pisemnej, do zachowania pisemnej formy wystarczające jest sporządzenie dokumentu obejmującego treść oświadczeń woli obu stron i podpisanego przez obie strony lub wymiana dokumentów, z których każdy jest podpisany przez jedną ze stron lub dokumentów, z których każdy obejmuje treść oświadczenia woli jednej ze stron i jest przez nią podpisany. Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego dojść można do wniosku, iż nie została zachowana forma pisemna umowy. Do zachowania formy pisemnej wystarczające byłoby, gdyby na dokumencie obejmującym treść oświadczeń woli wręczonym Panu znajdywał się wyłącznie podpis osoby, z którą zawierał Pan umowę o świadczenie usług. Podkreślić jednak należy, że do zachowania formy pisemnej wystarczające byłoby, gdyby wręczył Pan drugiej stronie umowy podpisany przez Pana dokument obejmujący treść zawieranej umowy. Ponadto należy wskazać, iż dla ważności umowy o świadczenie usług nie jest wymagane zachowanie formy pisemnej. Umowa taka pozostaje ważna także w sytuacji, gdy została zawarta w formie ustnej. Ponieważ zawarł Pan umowę o świadczenie usług na czas określony (12 miesięcy), to nawet pomimo niedochowania formy pisemnej umowy, umowa ta jest wiążąca i nie może Pan przed upływem terminu12 miesięcy z niej zrezygnować. Takie działanie należałoby jednocześnie ocenić jako naruszenie postanowień zawartej umowy.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika