Wniosek o zniesienie współwłasności nieruchomości
Pytanie:
"W przypadku gdy jest 4 współwłaścicieli jednej nieruchomości, to jak powinien wyglądać wniosek o zniesienie współwłasności? Czy potrzebny jest do tego stosowny formularz? Kto powinien być wnioskodawcą? Czy decyzja Sądu poza opłatami sądowymi obciążona jest jakimiś kosztami skarbowymi? Cyz zgodny wniosek o przeprowadzenie podzialu daje jakieś uprawnienia współwłaścicielom?"
Odpowiedź prawnika: Wniosek o zniesienie współwłasności nieruchomości
W podanym przez Pana stanie faktycznym nie ma nic mowy o tym jakie są udziały poszczególnych współwłaścicieli w prawie własności nieruchomości.W takim wypadku opieram dalesze wnioski na artykule 197 Kodeksu Cywilnego mówi, że domniemywa się, że udziały współwłaścicieli są równe.Jeśli chodzi o pytanie kto może wystąpić z żądaniem zniesienia współwłasności, to artykuł 210 KC daje taką możliwość każdemu ze współwłaścicieli.W takim więc razie wystarczy,że tylko jedna osoba złoży wniosek do sądu(wystarczające jest przedłożenie odpisu z księgi wieczystej, w którym wnioskodawca został wymieniony jako współwłaściciel nieruchomości).Nie istnieje jeden tylko określony wzorzec wniosku o zniesienie współwłasności nieruchomości. Kodeks postępowania cywilnego statuuje tylko pewne generalne wymagania co do wymaganych informacji w takim pozwie.Zniesienie współwłasności następuje w drodze postępowania nieprocesowego.Wniosek o zniesienie współwłasności musi : a)spełniać wszystkie wymagania stawiane wnioskowi o wszczęcie postępowania nieprocesowego (określone w artykule 511 Kodeksu Postępowania Cywilnego). b)dokładnie określić rzecz mającą ulec podziałowi.- polega na to podaniu miejsca jej położenia (miejscowość, ulica, numer), oznaczenia przypisanego w księdze wieczystej (zbiorze dokumentów) i ewidencji gruntów, obszaru, części składowych (w tym praw związanych z własnością) oraz przeznaczenia gospodarczego. Jeśli w skład nieruchomości wchodzą budynki, należy wskazać ich położenie, przeznaczenie, funkcje użytkowe oraz - w miarę potrzeby ogólne dane techniczne. W wypadku gruntów istotna jest powierzchnia i rodzaj użytków. Jeżeli będąca przedmiotem współwłasności nieruchomość - lub jej część składowa - stanowi zabytek wpisany do rejestru zabytków, informacja o tym fakcie stanowi istotny element jej opisu. c)przedstawić dowody prawa własności-np.odpisy z ksiąg wieczystych (zbiorów dokumentów), orzeczenia sądowe lub administracyjne, odpisy umów notarialnych przenoszących własność, wyciągi z tabel likwidacyjnych, wyrysy i wypisy z ewidencji gruntów i budynków oraz operaty ewidencyjne. W braku takich dokumentów prawo własności nieruchomości może być wykazywane za pomocą innych środków dowodowych, źródeł osobowych nie wyłączając; w takiej sytuacji te właśnie środki dowodowe należy wymienić we wniosku. Decyzja Sądu będzie obciążona następującymi kosztami: -opłatę sądową zgodnie z treścią § 27, § 29 pkt 4 i 7 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie określenia wysokości wpisów w sprawach cywilnych (Dz. U. 1996 r. Nr 154 poz. 753 z późn. zm.) oraz § 3 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie kosztów sądowych przy zakładaniu ksiąg wieczystych (Dz. U. 2002 r. Nr 44 poz. 415) Zgodny wniosek współwłaścicieli z dokładnym określeniem sposobu przeprowadzenia podziału, powoduje uwzględnienie tego planu przez Sąd. Jednak nie jest on nim związany.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?