Uczestnik postępowania o stwierdzenie zasiedzenia

Pytanie:

"Poza wnioskodawcą o zasiedzenie uczestnikiem postępowania powinien być dotychczasowy właściciel lub jego następca prawny gdy jest on nie znany sąd poszukuje ich poprzez ogłoszenie. Czy wnioskodawca za to płaci i jakie to mogą być koszty?"

Odpowiedź prawnika: Uczestnik postępowania o stwierdzenie zasiedzenia

Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego jeżeli wnioskodawca nie wskaże we wniosku o stwierdzenie zasiedzenia innych zainteresowanych, orzeczenie może zapaść dopiero po wezwaniu innych zainteresowanych przez ogłoszenie. Ogłoszenie zamieszcza się w piśmie poczytnym na obszarze całego kraju oraz w lokalu urzędu gminy właściwej ze względu na miejsce położenia rzeczy. Ponadto ogłoszenie umieszcza się w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Tekst ogłoszenia przesyła się do redakcji po wpłaceniu przez wnioskodawcę zaliczki na poczet ogłoszenia lub po doręczeniu potwierdzenia wpłacenia kosztów ogłoszenia na rachunek redakcji. Koszty za publikację ogłoszeń uzależnione są oczywiście od stawek stosowanych przez wydawców za umieszczanie takich ogłoszeń. Koszt opublikowania ogłoszenia w Monitorze sądowym i Gospodarczym ustala się za ilość znaków, którymi są litery, cyfry, znaki przestankowe i odstępy między wyrazami, licząc po 0,70 złotych za jeden znak, nie mniej niż 60 złotych za ogłoszenie. W razie żądania użycia w ogłoszeniu lub w obwieszczeniu szczególnej czcionki oraz dokonania podkreśleń i wytłuszczeń, opłatę zwiększa się o 30%.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika