Żądanie przedstawienia pełnomocnictwa

Pytanie:

"Mam sprawę sporną z pewną firmą. Domagam się rozliczenia, oni żądają zapłaty. Sprawa toczy się około 8 miesięcy na drodze korepondencyjnej. Ja piszę do Warszawy, tam jest siedziba spółki. Oni mi odpisują z Bielska - tam jest dział obsługi klienta. Ostatnio w 12/2003 przysłała list do mnie jakaś kancelaria prawnicza z Bielska, która zamiast rozliczenia przysłala mi wykaz moich wpłat stwierdzając, że jest pełnomocnikiem tej firmy - nie dołączyła pelnomocnictwa. Sprawa jest warta 1900, złożyłam wniosek do sądu o depozyt tej kwoty, ponieważ uznałam, że choć w/g mnie kwota im nienależna, w sądzie może być różnie. Czy mam prawo zażądać pełnomocnictwa, jeśli ktoś występuje w imieniu strony, a jeśli go nie przedstawia po prostu mu nie odpowiadać?"

Odpowiedź prawnika: Żądanie przedstawienia pełnomocnictwa

Oczywistym jest, iż ma Pani prawo żądać przedstawienia pełnomocnictwa udzielonego kancelarii prawniczej. Jest to zasadne z uwagi na konieczność sprawdzenia ważności pełnomocnictwa i jego zakresu. Nie wydaje się jednak możliwe nieodpowiadanie na pisma wysyłane przez pełnomocnika, gdyż w razie istnienia ważnego pełnomocnictwa, pisma te mają moc pism wysłanych przez mocodawcę (tu: przez firmę pozostającą w sporze).


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • potempa 2016-04-30 19:26:09

    czy w sytuacji braku załączonego do pisma pełnomocnictwa można na nie odpowiedzieć dopiero po przedstawieniu pełnomocnictwa?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika