Pytanie:
"Czy termin przedawnienia 3 lat dotyczy także opłaty karnej z tytułu jazdy bez biletu MPK, jeśli tak to jakie kroki należy powziąć, aby sprawę przedawnić?
"
Odpowiedź prawnika: Przedawnienie mandatu MPK
Roszczenie MPK z tytułu biletu karnego nie jest mandatem, lecz swego rodzaju karą umowną i jest roszczeniem cywilnoprawnym. W związku z tym ulega ono 3-letniemu przedawnieniu, jako że jest związane z działalnością gospodarczą MPK. Przedawnienie polega na upływie czasu. Nie należy czynić więc żadnych czynności, aby doszło do przedawnienia.
Michał Włodarczyk
Radca prawny
Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?
-
MARIA 2018-07-01 09:59:16
Witam. dostalam od mpk list zestawienie zawiadomien z odsetkami od 09 03 2010r do 13.04 2015r. Chce zapytac czy moge sie odwolac i i czy jest na to jakis paragraf. prosze o pomoc. Dziekuje
-
alexandraa.em 2017-03-09 16:39:03
Witam, dnia 30.12.2014 roku otrzymałam mandat za jazdę na bilecie ulgowym bez legitymacji, miałam 14 dni na wyjaśnienie sprawy aczkolwiek był to okres świąteczny itp wyjechałam z miasta, po powrocie zapomniałam o całej sprawie i na dniach dostałam wezwanie przedsądowne. Czy jak napiszę odwołanie i pokażę ważną legitymacje to czy mandat zostanie anulowany ?
-
Primon 2015-01-08 09:51:19
Czy można tu zastosować Art 778 KC ?
Art. 778. Roszczenia z umowy przewozu osób przedawniają się z upływem roku od dnia wykonania przewozu, a gdy przewóz nie został wykonany - od dnia, kiedy miał być wykonany.
-
beta 2014-10-01 12:08:15
Po jakim terminie przedawnia się mandat za przejazd bez biletu mpk???????
-
jjk 2012-04-12 21:17:13
a jak się do tej odpowiedzi ma odpowiedź z dn 25.02.2009 tjOdpowiedź:
Przyjmujemy, że ?mandaty", o których mowa w opisie sytuacji, to należności i opłaty dodatkowe pobierane przez przewoźnika w razie stwierdzenia braku dokumentu przewozowego (np. biletu) na podstawie art. 33 ust. 3 ustawy - Prawo przewozowe. Istotnie, zgodnie z art. 77 ust. 1 p.p. roszczenia te przedawniają się z upływem roku, przy czym termin ten biegnie od dnia zapłaty, a gdy jej nie było - od dnia, w którym powinna była nastąpić (art. 77 ust. 2 pkt 3 p.p.).
W pierwszej kolejności należy jednak zwrócić uwagę, że w myśl art. 117 §2 k.c. przedawnienie roszczenia nie oznacza, że następuje jego wygaśnięcie. Dłużnik może jedynie uchylić się od zapłaty zgłaszając stosowny zarzut.
Ponadto, czynność podjęta przed sądem w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia przerywa bieg przedawnienia (art. 123 §1 pkt 1 k.c.). Jeżeli natomiast roszczenie zostało stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu (a takim jest również nakaz zapłaty), przedawnia się z upływem lat dziesięciu, chociażby termin przedawnienia roszczeń tego rodzaju był krótszy (art. 125 §1 k.c.).
W sprzeciwie od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym pozwany powinien wskazać, czy zaskarża nakaz w całości czy w części, przedstawić zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór (także zarzut przedawnienia), a także pozostałe zarzuty przeciwko żądaniu pozwu oraz wszystkie okoliczności faktyczne i dowody na ich potwierdzenie (art. 503 §1 kodeksu postępowania cywilnego).
Najistotniejszy jest jednak fakt, że sprzeciw powinien być wniesiony w terminie dwóch tygodni od jego doręczenia (art. 502 §1 k.p.c.). Jeżeli termin ten upłynął i nie jest możliwe jego przywrócenie, ewentualne przeciwstawienie się egzekucji może nastąpić w drodze powództwa przeciwegzekucyjnego. Po upływie terminu na wniesienie sprzeciwu nakaz zapłaty staje się prawomocny, co powoduje wskazane wyżej konsenwekcje dla terminu przedawnienia.
-
Jakub 2012-04-12 18:00:11
Czy jest na tą okoliczność jakiś paragraf ,pytam ponieważ MZK Szczecin nagle się przypomniało o tym ,że jechałem bez biletu 10 lat temu i to w okresie w którym już nie mieszkałem w Szczecinie,mogłem tam być ale nie jestem w stanie stwierdzić tego na pewno ,jedno z takich wezwań moja żona zapłaciła 700zł może dlatego stwierdzili że złapali jelenia i trzeba podesłać jeszcze kilka mandatów.
-
Kamila 2011-11-25 17:24:15
Dzień dobry.
Na początku marca 2007 otrzymałam mandat za jazdę bez biletu. O całej sprawie zapomniałam z powodu upływu czasu. Tydzień temu (ok. 17.11.2011) dostałam pismo z sądu o wszczęciu postępowania z tego tytułu. Chciałabym się dowiedzieć jak należy się odnieść do tego wezwania. Nie dostawałam od firmy kontrolującej bilety w moim mieście żadnego wezwania do zapłaty przez cały ten okres od otrzymania biletu w autobusie. Czy takie mandaty mają jakiś okres ważności? Jak można załatwić taką sprawę? słyszałam że mandaty ulegają przedawnieniu po 3 lub 5 latach, nie mogę znaleźć nigdzie konkretnej informacji na ten temat. Za 3 miesiące mija 5 lat. Czy gdyby zwlekać z zapłatą sprawa ulegnie przedawnieniu, gdy już jest skierowana do sądu?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pomoc. Pozdrawiam
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?