Przerwanie biegu terminu zasiedzenia

Pytanie klienta:

""Czy złożenie do sądu wniosku o zasiedzenie przez współwłaściciela nieruchomości powoduje ustanie biegu zasiedzenia? Czy po złożeniu tego wniosku można wycofać go przed pierwszą rozprawą i w ten sposób wznowić bieg zasiedzenia (powód dopatrzył się niespełnienia przez niego wymaganego upływu czasu -30 lat- brakuje dwóch miesięcy)? A co gdy odbyły się już dwie rozprawy i niedługo ma być ogłoszenie wyroku/postanowienia ? ""

Odpowiedź prawnika:

Przerywa zasiedzenie tylko taka czynność przed sądem, która została przedsięwzięta bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia. Nie przerywają więc zasiedzenia zarzuty podnoszone przez przeciwnika wniosku o zasiedzenie, gdyż są tylko obroną w sprawie oraz skarga o wznowienie postępowania, w którym zapadło postanowienie o nabyciu własności przez zasiedzenie, wniesiona przez właściciela, wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych, o ustanowienie adwokata z urzędu, o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności, a także czynności wadliwe, które nie mogą wywołać skutku prawnego. Wynika więc z tego, iż przerwać bieg zasiedzenia może ewentualnie właściciel, który wystąpi do Pana/Pani z roszczeniem o wydanie posiadania gruntu stanowiącego jego własność. Nielogicznym byłoby, gdyby posiadacz swoim działaniem skierowanym na stwierdzenie nabycia zasiedzenia mógł sobie sam "zaszkodzić".

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.