Przerwanie biegu terminu zasiedzenia

Pytanie:

"Czy złożenie do sądu wniosku o zasiedzenie przez współwłaściciela nieruchomości powoduje ustanie biegu zasiedzenia? Czy po złożeniu tego wniosku można wycofać go przed pierwszą rozprawą i w ten sposób wznowić bieg zasiedzenia (powód dopatrzył się niespełnienia przez niego wymaganego upływu czasu -30 lat- brakuje dwóch miesięcy)? A co gdy odbyły się już dwie rozprawy i niedługo ma być ogłoszenie wyroku/postanowienia ? "

Odpowiedź prawnika: Przerwanie biegu terminu zasiedzenia

Przerywa zasiedzenie tylko taka czynność przed sądem, która została przedsięwzięta bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia. Nie przerywają więc zasiedzenia zarzuty podnoszone przez przeciwnika wniosku o zasiedzenie, gdyż są tylko obroną w sprawie oraz skarga o wznowienie postępowania, w którym zapadło postanowienie o nabyciu własności przez zasiedzenie, wniesiona przez właściciela, wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych, o ustanowienie adwokata z urzędu, o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności, a także czynności wadliwe, które nie mogą wywołać skutku prawnego. Wynika więc z tego, iż przerwać bieg zasiedzenia może ewentualnie właściciel, który wystąpi do Pana/Pani z roszczeniem o wydanie posiadania gruntu stanowiącego jego własność. Nielogicznym byłoby, gdyby posiadacz swoim działaniem skierowanym na stwierdzenie nabycia zasiedzenia mógł sobie sam "zaszkodzić".


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • iwa 2014-03-19 16:42:58

    Witam mam taki problem niedawno podpisaliśmy z mężem umowę przedwstępną sprzedaży i darowizny umowa zawiera kwotę za którą nieruchomość będzie kupiona i darowiznę na pokrycie kosztów sądowych .W akcie tym jest także punkt że strony zobowiązują się zawrzeć umowę przyrzeczoną w terminie trzech dni roboczych od daty uzyskania nabycia własności tej nieruchomości i tu mamy pytanie czy właścicielka będzie miała prawo odstąpić od takiej umowy . Wiemy również że możemy tą panią podać do sądu i tu nasuwa się pytanie czy sąd przyzna nam rację i ile to będzie trwało czy taka umowa nam gwarantuje kupno i czy skończy się to na jednej rozprawie .Pozdrawiam i proszę o pomoc

  • iwa 2014-03-13 17:47:07

    witam mam taką sprawę może ktoś rozwieje moje wątpliwości podpisałam z moją sąsiadką umowę przedwstępną sprzedaży i darowizny w formie aktu notarialnego który brzmi gdy zasiedzi ona posiadłość w której mieszka i uzyska przez sad o nabyciu tej własności i będzie ta własność posiadać księgę wieczystą to ona zobowiązuje mi ją sprzedać za tą kwotę co zawiera umowa a darowizna to pieniądze które zapłaciliśmy za owe zasiedzenie w sądzie plus koszty adwokata w tej chwili ukazuje się ogłoszenie w gazecie w celu poinformowaniu krewnych tej pani a ona chce się teraz wycofać z tego zasiedzenia czy ona tak może czy sprawa nie zabrnęła za daleko pomóżcie co robić z tym fantem


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika