Brak zapłaty przestępstwem
Pytanie:
"Czy można zgłosić zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez dłużnika, (będącego osobą fizyczną) który permanentnie uchyla się od zapłaty (na rzecz wierzyciela będącego również osobą fizyczną) za sprzedaną jemu nieruchomość. "
Odpowiedź prawnika: Brak zapłaty przestępstwem
Konsekwencje niepłacenia przez dłużników świadczeń z tytułu zaciągniętych zobowiązań co do zasady są domeną prawa cywilnego, a nie karnego. Uchylanie się od obowiązku zapłaty za sprzedaną nieruchomość to klasyczny przykład niewykonania zobowiązania, którego skutki regulowane są przepisami kodeksu cywilnego. Oczywiście istnieje możliwość, że osoba uchylająca się od wykonania zobowiązań cywilnoprawnych wypełnia jednocześnie swoim zachowaniem znamiona przestępstwa. Przykładowo można tutaj przytoczyć znamiona przestępstwa oszustwa: kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Z powyższego wynika, że do udowodnienia popełnienia powyższego przestępstwa konieczne jest wykazanie szeregu przesłanek, które znacznie odbiegają od zwykłego uchylania się od zapłaty za wykonane świadczenie (przeniesienie własności nieruchomości). W przypadku niewykonania świadczenia należałoby raczej wystąpić na drogę sądową z żądaniem zapłaty ceny za sprzedaną nieruchomość.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?