Zadośćuczynienie za bezprawną eksmisję
Pytanie:
"Czy można wystąpić do sądu o zadośćuczynienie po bezprawnie dokonanej eksmisji? Spółdzielnia przegrała proces i musiała zwrócić posiadanie. Jaka jest podstawa prawna wystąpienia o zadośćuczynienie za straty moralne i narażenie na szwank dobrego imienia?"
Odpowiedź prawnika: Zadośćuczynienie za bezprawną eksmisję
Wspomniane straty moralne i narażenie na szwank dobrego imienia sugeruje, iż podstawą żądania zadośćuczynienia byłby artykuł 23 i 24 kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 24 ten czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czyności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenia odpowiednieuj treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pienieżnej na wskazany cel społeczny.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?