Zadośćuczynienie za bezprawną eksmisję

Pytanie klienta:

""Czy można wystąpić do sądu o zadośćuczynienie po bezprawnie dokonanej eksmisji? Spółdzielnia przegrała proces i musiała zwrócić posiadanie. Jaka jest podstawa prawna wystąpienia o zadośćuczynienie za straty moralne i narażenie na szwank dobrego imienia?""

Odpowiedź prawnika:

Wspomniane straty moralne i narażenie na szwank dobrego imienia sugeruje, iż podstawą żądania zadośćuczynienia byłby artykuł 23 i 24 kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 24 ten czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czyności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenia odpowiednieuj treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pienieżnej na wskazany cel społeczny.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.