Roszczenie posiadacza o zwrot nakładów

Pytanie:

"Do września 1988r. ponosiłem nakłady na remont i rozbudowę nieruchomości, nie mając do niej żadnego tytułu prawnego. We wrześniu 1999r. zostałem na mocy darowizny dopuszczony do współwłasności 1/2 nieruchomości. Czy nakłady, które ponosiłem przed darowizną mogę uważać za mój wkład na rozbudowę nieruchomości? W styczniu 2004r. na mocy postanowienia sądu odziedziczyłem połowę pozostałej połowy nieruchomości. Czy mogę dochodzić nakładów poniesionych przeze mnie na tę nieruchomość od drugiego spadkobiercy gdyż wg aktualnego zapisu w księdze wieczystej, również część przeze mnie rozbudowana weszła w masę spadkową? Czy okres za który mogę dochodzić roszczeń obejmuje moje nakłady przed darowizną w 1988 roku, jak i moje nakłady poniesione po roku 1998 do dnia dzisiejszego? "

Odpowiedź prawnika: Roszczenie posiadacza o zwrot nakładów

Odpowiedź na pytanie zależy od zakwalifikowania Pana jako posiadacza samoistnego w dobrej lub w złej wierze. Posiadaczem samoistnym jest osoba, która władając nieruchomością zachowuje się tak, jakby była właścicielem, chociaż tak naprawdę nie ma żadnego tytułu prawnego do nieruchomości (nie jest właścicielem, użytkownikiem, najemcą, dzierżawcą itp.). Posiadacz samoistny w dobrej wierze to ten, który nie mógł zdawać sobie sprawy z tego, że nie ma tytułu prawnego do władania nieruchomością (np. umowa sprzedaży została zawarta z osobą ubezwłasnowolnioną, a w konsekwencji jest nieważna), natomiast posiadacz samoistny w złej wierze władając nieruchomością i zachowując się jak właściciel wie, że nie ma żadnych uprawnień do tej nieruchomości. Zgodnie z art. 226 ustawy Kodeks cywilny samoistny posiadacz w dobrej wierze może żądać zwrotu nakładów koniecznych (czyli wydatków, niezbędnych do utrzymania rzeczy w należytym stanie, umożliwiającym prawidłowe korzystanie z niej, np. remonty i naprawy) o tyle, o ile nie mają pokrycia w korzyściach jakie uzyskał z rzeczy. Zwrotu innych nakładów (czyli nakładów użytecznych, których celem jest ulepszenie rzeczy oraz nakładów zbytkownych, które służą celom luksusu) można żądać o tyle, o ile zwiększają wartość rzeczy w chwili jej wydania właścicielowi (np. wstawienie nowych okien będzie nakładem użytecznym, jeśli poprzednie okna nadawały się jeszcze do eksploatacji, a zwrot kosztów wstawienia tych okien poniesionych przez posiadacza będzie możliwy, jeśli zwiększyły one wartość rzeczy w chwili jej wydania właścicielowi). Samoistny posiadacz w złej wierze może żądać jedynie zwrotu nakładów koniecznych (czyli tych niezbędnych, np. wstawienie wybitych okien), i to tylko o tyle, o ile właściciel wzbogaciłby się bezpodstawnie jego kosztem. Samoistny posiadacz w dobrej wierze może zabrać przedmioty, które połączył z rzeczą (np. nowe okna), natomiast w przypadku samoistnego posiadacza w złej wierze, właściciel może przyłączone przedmioty zatrzymać, zwracając samoistnemu posiadaczowi ich wartość i koszt robocizny. Najsilniejszym jednak ograniczeniem w dochodzeniu roszczeń o zwrot nakładów od właściciela jest stosunkowo krótki termin przedawnienia, który wynosi rok od dnia zwrotu rzeczy.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika