Upływ terminu zasiedzenia a powództwo windykacyjne

Pytanie:

Czy po upływie terminu zasiedzenia złożenie wniosku przez formalnego właściciela o wydanie nieruchomości, jeżeli zasiadujący nie złożył jeszcze wniosku o zasiedzenie, unieważnia zasiedzenie?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

W doktrynie prawa cywilnego przyjmuje się, iż skutek zasiedzenia w postaci nabycia własności wynika z mocy samego prawa i następuje z upływem ostatniego dnia przewidzianego ustawą okresu posiadania. Oznacza to w praktyce, iż w wyniku upływu czasu niezbędnego do zasiedzenia ewentualny wniosek "formalnego" właściciela nic już nie zmienia. Osoba, która chce jednak dopełnić formalności w zakresie zasiedzenia powinna jednak wystąpić do sądu z odpowiednim wnioskiem. Sąd po zbadaniu przesłąnek wyda postanowienie, które ma charakter deklaratorywny, co znaczy iż jednak stwierdza i tak już "dokonane" zasiedzenie.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Jerzy

2.11.2014 13:40:49

Re: Upływ terminu zasiedzenia a powództwo windykacyjne

Moja tesciowa w roku ok. 1948 oddala slownie swoja posiadlosc swojej przybranej siostrze, ktora miala siedmioro dzieci a maz zginol na wojnie by sobie pomogla( DO CZASU AZ TA RODZINA STANIE NA NOGI). Mialo to byc tylko ja jakis czas, pozniej chciala to odzyskac ale ta przybrana siostra juz tego nie chciala oddac. Poklucili sie na zawsze a tesciowa nie wiedziala jak to odzyskac i nic w tym kierunku nie robila wiecej. Dzisiaj mieszka tam trzecie pokolenie, ktore nie ma jeszcze prawa do wlasnosci bo nie uregulowali tego prawnie. Ta posiadlosc byla w testamencie przepisana na jednego z czterech rodzonych braci mojej tesciowej ( WSZYSCY ZGINELI NA WOJNIE ,NIE BYLI ZONACI I NIE MIELI DZIECI) W tym przypadku moja tesciowa byla jedyna wlascicielka tej posiadlosci a nie te przybrane siostry( PRZYBRANE SIOSTRY), ktore to ojciec mojej tesciowej wniosl do rodziny jako wdowiec, zeniac sie z Matka mojej tesciowej. Moja tesciowa juz nie zyje, ale pozostawila dwoje dzieci. Czy te dzieci maja jakies prawo by to odzyskac po prawie 60-ciu latach? Prosze o odpowiedz Pozdrawiam Jerzy


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 17.4.2018

  Powództwo właściciela przerywa bieg zasiedzenia

  Wytoczenie powództwa o wydanie nieruchomości przez osobę niebędącą jej właścicielem przeciwko posiadaczowi samoistnemu nie przerywa biegu zasiedzenia przez niego własności tej nieruchomości (...)

 • 7.11.2018

  Doliczanie czasu do okresu zasiedzenia

  Zgodnie z ogólnym przepisem dotyczącym zasiedzenia, posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu (...)

 • 24.9.2018

  Zasiedzenie - Kiedy można stać się właścicielem przez zasiedzenie?

  Zasiedzenie to jedna z form nabycia własności rzeczy poprzez jej długotrwałe, faktyczne posiadanie. W drodze zasiedzenia można nabyć własność każdej nieruchomości (gruntowej, budynkowej i lokalowej) (...)

 • 2.8.2018

  Zmiana terminów przedawnienia roszczeń

  Chcąc dochodzić naszych roszczeń zawsze musimy pamiętać o terminach przedawnienia. Jest to istotne, albowiem upływ terminu przedawnienia, może spowodować wyłączenie możliwości dochodzenia przed (...)

 • 15.9.2017

  Odrębna własność lokalu nie wygasa z końcem użytkowania wieczystego

  Upływ terminu, na który zostało ustanowione prawo użytkowania wieczystego gruntu, nie powoduje wygaśnięcia prawa odrębnej własności lokalu znajdującego się w budynku położonym na tym (...)