Budynek wybudowany na cudzym gruncie

Pytanie:

"Brat mojej mamy wzniósł na działce będącej własnością mamy budynek mieszkalny. Zrobił to w pełni świadomie. Początkowo były plany podziału działki natomiast ostatecznie nie doszły one do skutku - nie ma akutu notarialnego, a w KW cała działka figuruje na mamę. Brak jest też podstaw do uznania zasiedzenia - nie minęło jeszcze 30 lat. W tym roku brat mamy zmarł. Czyją własnością jest budynek? Czy pozostali spadkobiercy brata mamy mogą dochodzić praw do budynku (działki którą użytkował). Dodam że przez cały okres podatki za budynek płacili moi rodzice."

Odpowiedź prawnika: Budynek wybudowany na cudzym gruncie

Zgodnie z obowiązującą w prawie rzeczowym zasadą superficies solo cedit, budynek postawiony na gruncie staje się częścią składową gruntu i tym samym staje się własnością właściciela gruntu. Tak więc postawiony budynek jest własnością właściciela gruntu, czyli – jak wynika z zadanego pytania - Pana/i mamy. Spadkobiercy brata mamy mogą jedynie dochodzić zwrotu wydatków na budowę tego budynku. Właścicielem budynku jest jednak właściciel gruntu.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Aga 2020-03-23 15:31:42

    Nawet jesli minelo 30lat wlascicielem budynku jest wlasciciel gruntu? Czy to sie zmienia po 30latach ?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika