Oddziaływanie ponad przeciętną miarę

Pytanie:

"Po przeanalizowaniu odpowiedzi na tematy związane z konfliktami sąsiedzkimi wynika na to, że w większości przypadków gdzie ktoś komuś coś zasłania (najczęściej słońce) czynnikiem kluczowym jest to czy "oddziałujemy ponad przeciętną miarę". Co to jednakże znaczy ponad przeciętną miarę? Czy można mówić o ponad przeciętnej mierze w przypadku widoku? Przecież żadne normy nie regulują tego czy mam mieć widok na 10, 100, czy 200 metrów z mojego okna, czy musze widzieć las, czy cementownię. Bardziej interesuje mnie kwestia przesłonięcia oświetlenia. Sam zanim zabrałem się za robienie ogrodzenia pytałem w UM, architektów itp. Po prostu wiem że sąsiad jak to czynił wiele razy będzie pisał do UM donosy wszelkiej maści. Moje ogrodzenie spełnia wszelkie wymagania 1,95m, 40% powierzchni to powietrze pomiędzy sztachetami. Stoi na wprost domu sąsiada, ale cień jest znikomy. Poza tym jest to strona zachodnia, więc słońce dociera tutaj po południu. Sąsiad swoje okna od południa zamurował. Zatem jaki jest sposób na stwierdzenie czy jest to oddziaływanie ponad miarę? Czy musi to być pomiar nasłonecznienia pomieszczeń? Czy może wystarczy płacz sąsiada przed sądem?"

Odpowiedź prawnika: Oddziaływanie ponad przeciętną miarę

Interpretacja pojęcia "przeciętna miara" nie może być oderwana od warunków miejscowych oraz od społeczno - gospodarczego przeznaczenia rzeczy. Oczywiście, są to pojęcia nieostre, jednak dzięki temu pozwalające dokonać sądowi oceny w każdym konkretnym przypadku, czy nastąpiło, czy też nie naruszenie. Zależy to od wielu okoliczności, takich jak położenie nieruchomości (miasto, wieś) a także jej przeznaczenia (domek mieszkalny, budynek gospodarski). Każdą sprawę należy rozpatrzyć oddzielnie. Pojęcie "przeciętnej miary" wyjaśniły też niektóre orzeczenia Sądu Najwyższego. Tytułem przykładu możemy podać wyrok Sądu Najwyższego z dnia 28 grudnia 1979 r. III CRN 249/79, opubl. OSNCP 1980/7-8 poz. 144, w którym SN stwierdził, że:"Pojęcie „przeciętna miara” w rozumieniu art. 144 kc zakłada obowiązek biernego znoszenia oddziaływania we wszelkiej postaci w określonym stopniu, jeżeli to oddziaływanie nie ma charakteru szykany. Elementem konkretnie współokreślającym „przeciętną miarę” jest społeczno-gospodarcze przeznaczenie nieruchomości." Podobną interpretację zawiera Uchwała Sądu Najwyższego - Izba Cywilna i Administracyjna z dnia 21 marca 1984 r., sygn. III CZP 4/84, opubl. OSNCP 1984/10 poz. 171, która brzmi :"Uniemożliwianie lub utrudnianie właścicielowi nieruchomości odbioru programu telewizyjnego na skutek wzniesienia budynków na nieruchomości sąsiedniej stanowi działanie zakłócające korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę w rozumieniu art. 144 kc.".


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika