Oddziaływanie ponad przeciętną miarę

Pytanie:

Po przeanalizowaniu odpowiedzi na tematy związane z konfliktami sąsiedzkimi wynika na to, że w większości przypadków gdzie ktoś komuś coś zasłania (najczęściej słońce) czynnikiem kluczowym jest to czy "oddziałujemy ponad przeciętną miarę". Co to jednakże znaczy ponad przeciętną miarę? Czy można mówić o ponad przeciętnej mierze w przypadku widoku? Przecież żadne normy nie regulują tego czy mam mieć widok na 10, 100, czy 200 metrów z mojego okna, czy musze widzieć las, czy cementownię. Bardziej interesuje mnie kwestia przesłonięcia oświetlenia. Sam zanim zabrałem się za robienie ogrodzenia pytałem w UM, architektów itp. Po prostu wiem że sąsiad jak to czynił wiele razy będzie pisał do UM donosy wszelkiej maści. Moje ogrodzenie spełnia wszelkie wymagania 1,95m, 40% powierzchni to powietrze pomiędzy sztachetami. Stoi na wprost domu sąsiada, ale cień jest znikomy. Poza tym jest to strona zachodnia, więc słońce dociera tutaj po południu. Sąsiad swoje okna od południa zamurował. Zatem jaki jest sposób na stwierdzenie czy jest to oddziaływanie ponad miarę? Czy musi to być pomiar nasłonecznienia pomieszczeń? Czy może wystarczy płacz sąsiada przed sądem?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Interpretacja pojęcia "przeciętna miara" nie może być oderwana od warunków miejscowych oraz od społeczno - gospodarczego przeznaczenia rzeczy. Oczywiście, są to pojęcia nieostre, jednak dzięki temu pozwalające dokonać sądowi oceny w każdym konkretnym przypadku, czy nastąpiło, czy też nie naruszenie. Zależy to od wielu okoliczności, takich jak położenie nieruchomości (miasto, wieś) a także jej przeznaczenia (domek mieszkalny, budynek gospodarski). Każdą sprawę należy rozpatrzyć oddzielnie. Pojęcie "przeciętnej miary" wyjaśniły też niektóre orzeczenia Sądu Najwyższego. Tytułem przykładu możemy podać wyrok Sądu Najwyższego z dnia 28 grudnia 1979 r. III CRN 249/79, opubl. OSNCP 1980/7-8 poz. 144, w którym SN stwierdził, że:"Pojęcie „przeciętna miara” w rozumieniu art. 144 kc zakłada obowiązek biernego znoszenia oddziaływania we wszelkiej postaci w określonym stopniu, jeżeli to oddziaływanie nie ma charakteru szykany. Elementem konkretnie współokreślającym „przeciętną miarę” jest społeczno-gospodarcze przeznaczenie nieruchomości." Podobną interpretację zawiera Uchwała Sądu Najwyższego - Izba Cywilna i Administracyjna z dnia 21 marca 1984 r., sygn. III CZP 4/84, opubl. OSNCP 1984/10 poz. 171, która brzmi :"Uniemożliwianie lub utrudnianie właścicielowi nieruchomości odbioru programu telewizyjnego na skutek wzniesienia budynków na nieruchomości sąsiedniej stanowi działanie zakłócające korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę w rozumieniu art. 144 kc.".

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 8.4.2015

  Immisje - czyli co zrobić, jeżeli sąsiad zakłóca korzystanie z mieszkania lub działki?

  Pomiędzy sąsiadami nieruchomości bardzo często dochodzi do napięć, które powodują, że mieszkanie w danych warunkach staje się uciążliwe. Spowodowane jest to niejednokrotnie tym, że właściciel (...)

 • 21.11.2017

  Ciszej proszę - następstwa zakłócania ciszy nocnej

  Prawdopodobnie każdy z nas przynajmniej raz w życiu doświadczył przykrych następstw zakłócania ciszy nocnej. Nasz spokojny sen wpływa na sprawne funkcjonowanie organizmu za dnia, dlatego (...)

 • 22.11.2016

  Alimenty od dziadków

  Pojęcie obowiązku alimentacyjnego, zostało określone w art. 128 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jako obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków (...)

 • 19.6.2017

  Lepsza ochrona pracowników przed rakiem

  Rada ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Ochrony Konsumentów wypracowała porozumienie, dzięki któremu ponad 4 mln pracowników będzie lepiej chronionych w pracy przed (...)

 • 8.9.2017

  Urlopy dla rodziców

  Od stycznia do lipca br. z urlopów dla rodziców skorzystało ponad 500 tys. osób w tym 402 tys. kobiet i 97,3 tys. mężczyzn. To ponad 20 tys. więcej niż w analogicznym okresie w 2016 r. Ile urlopów (...)