Opiekun prawny rodzica - formalności

Pytanie:

"Jakich należy dokonać formalności, aby uzyskać prawo do zostania opiekunem prawnym ojca? Jest na to zgoda ojca. Jakie obowiązki przyjmuje na siebie oraz jakimi uprawnieniami dysponuje opiekun prawny osoby starszej?"

Odpowiedź prawnika: Opiekun prawny rodzica - formalności

Kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje tylko dwa rodzaje opieki: 

  • nad małoletnim oraz
  • nad ubezwłasnowolnionym całkowicie.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż osoba, która miałaby podlegać opiece nie jest ani małoletnim, ani ubezwłasnowolnionym. Jeżeli więc faktycznie chciałaby Pani sprawować opiekę nad swoim ojcem w rozumieniu przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, to w pierwszej kolejności konieczne byłoby ubezwłasnowolnienie Pani ojca. Może więc wyjściem z sytuacji, a zarazem wystarczającym posunięciem będzie udzielenie Pani przez Pani ojca pełnomocnictwa. O pełnomocnictwie w naszej poradzie Pełnomocnictwo. Kiedy możemy ustanowić i działać przez pełnomocnika?


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika