Darowizna działki na rzecz niepełnoletniego

Pytanie:

"Dziadkowie chcą uczynić darowiznę pieniężną na rzecz wnuków w celu zakupu przez nich działki. Wnuki są niepełnoletnie. Czy w imieniu wnuków mogą przyjąć te pieniądze i zająć się zakupem działki ich rodzice? Kto wtedy podpisuje oświadczenie obdarowanego? "

Odpowiedź prawnika: Darowizna działki na rzecz niepełnoletniego

Według art.15 Kodeksu cywilnego ograniczoną zdolność do czynności prawnych mają małoletni, którzy ukończyli lat trzynaście, oraz osoby ubezwłasnowolnione częściowo. Z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie do ważności czynności prawnej, przez którą osoba ograniczona w zdolności do czynnosci prawnych zaciąga zobowiązanie lub rozporządza swoim prawem, potrzebna jest zgoda jej przedstawiciela ustawowego. W związku z tym osoba mająca ograniczoną zdolność do czynności prawnych, może bez zgody swego przedstawiciela ustawowego, dokonywać czynności prawnych nie zobowiązujących np: może przyjąć bez zgody swego przedstawiciela ustawowego przyjąć darowiznę uczynioną na jej rzecz. Warunkiem jest, by darowizna nie zawierała żadnych obciążeń, w postaci zobowiązania lub rozporządzenia, jak również polecenia. Rodzice obdarowanych małoletnich powinni uzyskać zgodę sądu opiekuńczego na zakup działki na rzecz dzieci. Obowiązek taki ustanowiony jest w art. 101 paragraf 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który stanowi, że rodzice nie mogą beż zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na dokonywanie takich czynności przez dziecko. Darowizna pieniężna dokonana na rzecz małoletnich przez ich dziadków w celu zakupu działki, nie zobowiązuje rodziców do zakupu tej działki zgodnie z celem darowizny.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika