Zmiana wpisu prawa w księdze wieczystej
Pytanie:
"Jeżeli nastąpiły zmiany tego typu, że w dziale I księgi wieczystej był wpisany budynek parterowy i dobudowano piętro z rozbudowaniem według planu zagospodarownia przestrzennego i w dziale II nastąpiła zmiana wydaniem decyzji o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego na prawo własności. To czy sąd powinien zmienić te zapisy w księgach wieczystych i na jakiej podstawie? Czy też odmówić? "
Odpowiedź prawnika: Zmiana wpisu prawa w księdze wieczystej
Wpis w księdze wieczystej jest dokonywany na podstawie dokumentu z podpisem notarialnie poświadczonym, jeżeli przepisy szczególne nie przewidują innej formy dokumentu. Fakt rozbudowania budynku powinien być zgłoszony sądowi prowadzącemu księgę wieczystą dokumentem z podpisem notarialnie poświadczonym z dołączeniem dokumentu stwierdzającego rozbudowanie budynku zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego. Natomiast przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności powinno być w księdze wieczystej dokonane na podstawie decyzji administracyjnej dotyczącej tego przekształcenia, gdyż decyzje administracyjne również stanowią podstawę wpisu w księdze wieczystej. Sąd wieczystoksięgowy dokonuje wpisu na podstawie wniosków. Sąd nie odmówi wpisu jeżeli wnioski o wpis w księdze wieczystej zostaną sporządzone we właściwej formie i jeżeli będą zawierały wszystkie niezbędne dokumenty.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?