Zasady podnajmowania lokalu

Pytanie:

"W art. 11 ust. 1 pkt 3 o ochronie praw lokatorów wprowadzono zakaz podnajmu zgodnie z art. 688 [2]. Moje pytanie brzmi: czy nawet jeśli najemca nie ma w umowie najmu zapisu, że może podnająć lokal, to jeśli go podnajął mimo mojego sprzeciwu złamał warunki umowy najmu, czy nie? Muszę dodać, że spór dotyczy najmu sklepu na czas oznaczony."

Odpowiedź prawnika: Zasady podnajmowania lokalu

Zgodnie z art. 688 [2] kodeksu cywilnego, bez zgody wynajmującego najemca nie może oddać lokalu lub jego części do bezpłatnego używania ani go podnająć. Zgoda wynajmującego nie jest wymagana co do osoby, względem której najemca jest obciążony obowiązkiem alimentacyjnym. Jeżeli ma być wyrażona zgoda wynajmującego, musi to być zgoda wyraźna. Sprzeciw wobec czynności dokonanych przez najemcę (tj,. wobec podanjęcia lokalu osobie trzeciej) powoduje, że działania najemcy są sprzeczne z prawem, cyba że najemca podnajął lokal osobie, względem której najemca jest obciążony obowiązkiem alimentacyjnym. Jak zazanczono w przedstawionym stanie faktycznym, przedmiotem umowy najmu jest lokal użytkowy. Do takich lokali nie ma zastosowania ustawa o ochronie praw lokatorów, lecz przepisy kodeksu cywilnego o najmie. Art. 688 [2] ma jednak zastosowanie do najmu lokalu użytkowego. W związku z tym najemca nie mógł bez wyraźnej zgody wynajmującego podnająć lokal.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • joannis 2012-01-22 15:15:04

    Czy w takim wypadku (jezeli lokal zostal podnajety bez zgody wynajmujaceg)wynajmujacy ma prawo pozbawic najemce lokalu


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika