Ustalenie wysokości czynszu najmu i innych opłat
Pytanie:
"Jestem głównym najemcą lokalu, który otrzymałam jeszcze z tzw. przydziału z lokalówki, budynek jednak w międzyczasie przeszedł w ręce prywatnego właściciela i w związku z tym mam kilka pytań. Od jakiś pięciu lat co roku zalewany mam sufit w obu pokojach (jest to mieszkanie na poddaszu), ponoszę straty, ponieważ oprócz zalanych sufitów mam zalewane dywany, pościel. Administrator budynku jest o tych faktach zawsze informowany. Wykazuje on natychmiastową interwencję w naprawie dachu, tzn. zatrudnia jakąś firmę czy osobę która niby dach naprawia, ale po jakimś czasie historia z zalewaniem się powtarza. W tym roku nie wytrzymałam i napisałam pismo do administratora, że nie zapłacę za dwa miesiące czynszu (jest to kwota ok.700 PLN) uzasadniając, że chcę sobie zrekompensować poniesione straty. Otrzymałam odpowiedź, że niepłacenie dwumiesięcznego czynszu spowoduje skutek natychmiastowego wymeldowania (wydaje mi się to raczej bzdurą!). Poza tym boję się robić remont mieszkania ze względu na powtarzającą się historię - czy w związku z powyższym mam prawo do potrącenia sobie czynszu? Po paru dniach od otrzymania pisemnej odmowy potrącenia sobie czynszu, administrator działając przez zaskoczenie zaproponował mi ustnie potrącenie jednomiesięcznego czynszu na co się zgodziłam, ale dochodzę do wniosku, że popełniłam błąd godząc się na to - czy mogę wycofać się z ustnej umowy i wrócić do treści pisma gdzie informowałam administratora o potrąceniu dwumiesięcznego czynszu? Niedługo mam zamiar wymeldować się z zajmowanego mieszkania, rozumiem, że muszę zawiadomić o tym właściciela budynku, ale w mieszkaniu tym pozostaje osoba zameldowana na czas nieoznaczony (figuruje nazwisko na przydziale) - mam dylemat czy osoba ta nie będzie miała problemów z dalszym zamieszkiwaniem, ponieważ od roku 2004 mają ponoć być zawierane umowy z właścicielami budynku. Czy w związku z tym właściciel może odmówić zawarcia umowy z tą osobą i ją wymeldować? Czy muszę zachować trzymiesięczny termin wypowiedzenia, skoro na tym mieszkaniu pozostaje osoba, która będzie nadal tam mieszkać? Właściwie od września zeszłego roku nie zamieszkuję w/w lokalu, ale jak wspomniałam wyżej jestem tam jeszcze zameldowana na pobyt stały. Jednak często tam zaglądam ze względu na to, że pozostało tam jeszcze część moich rzeczy. Płacę regularnie czynsz wspólnie z pozostającą tam osobą. Administrator jest o tym fakcie poinformowany, czy może on naliczać mi opłaty za śmieci oraz wodę i ścieki, skoro faktycznie nie korzystam z tych mediów?"
Odpowiedź prawnika: Ustalenie wysokości czynszu najmu i innych opłat
W pierwszej kolejności proszę pamiętać o ewentualnych konsekwencjach jakie niesie za sobą niepłacenie czynszu przez najemcę. Zgodnie z art. 672 kodeksu cywilnego, jeżeli najemca dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu co najmniej za dwa pełne okresy płatności, wynajmujący może najem wypowiedzieć bez zachowania terminów wypowiedzenia. Kosekwencją nie jest więc wymeldowanie (jest to obowiązek o charakterze administracyjnym, nie mający bezpośredniego wpływu na sam fakt wynajmowania). Co do drugiej osoby zamieszkującej z Panią w opisanym lokalu, to jeżeli jest ona współnajemcą, zakończenie umowy najmu z Pani strony nie będzie miało wpływu na jej sytuację prawną, jeżeli jednak jest to na przykład członek Pani rodziny, jednak nie będący współnajemcą wskazanym byłoby uregulowanie jego sytuacji za wczasu. Tzn. być może rozwiązaniem byłoby zawarcie umowy najmu przez tą osobę w miejsce Pani. Nie ma jednak sposobu, aby niejako "zmusić" administratora to zawarcia z tą osobą umowy najmu. Jeżeli więc to Pani jest najemcą i chce Pani skorzystać z zamieszkiwania wynajmowanym lokalu, musi Pani dokonać tego zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego. To Panią łączy umowa najmu i nie ma to wpływu fakt zamieszkiwania tam innej osoby. Obowiązkeim najemcy jest nie tylko uiszczanie regularne czynszu, ale także wszelkich świadczeń dodatkowych. Fakt, iż nie przebywa Pani w opisanym lokalu nie może mieć tu znaczenia. Co do opisanej sytuacji z dachem, to może wskazówką dla Pani będzie treść art. 663 który stanowi, iż jeżeli w czasie trwania najmu rzecz wymaga napraw, które obciążają wynajmującego, a bez których rzecz nie jest przydatna do umówionego użytku, najemca może wyznaczyć wynajmującemu odpowiedni termin do wykonania napraw. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu najemca może dokonać koniecznych napraw na koszt wynajmującego. Inna możliwość to sytuacja przewidziana w art. 664, który stanowi, iż jżeli rzecz najęta ma wady, które ograniczają jej przydatność do umówionego użytku, najemca może żądać odpowiedniego obniżenia czynszu za czas trwania wad.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?