Moment przeniesienia własności na nabywcę

Pytanie:

"Sprzedający nieruchomość chce koniecznie aby cała kwotę pieniężną (ok 80.000 PLN) przekazać mu u notariusza w gotówce, bezpośrednio po podpisaniu aktu notarialnego. Uzasadnia to następująco: podobno z punktu widzenia prawa polskiego kupujący staje się właścicielem nieruchomości po podpisaniu aktu notarialnego bez względu na to czy umówiona zapłata za nieruchomość została przelana na konto sprzedającego, w terminie wyznaczonym w umowie kupna, czy nie. Moim zdaniem kupujący staje się właścicielem nieruchomości dopiero po zmianie wpisu w księdze wieczystej. To znaczy, że notariusz ma prawo i obowiązek sprawdzenia, czy przelew został dokonany w terminie i dopiero po sprawdzeniu tego może wszcząć postępowanie o zmianę wpisu w księdze wieczystej. Kto ma rację? "

Odpowiedź prawnika: Moment przeniesienia własności na nabywcę

Jeśli chodzi o moment przejścia prawa własności nieruchomości, rację ma sprzedający. Zgodnie z art. 155 par. 1 kodeksu cywilnego, umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej (a także rzeczą jest nieruchomość) przenosi własność na nabywcę, chyba że strony inaczej postanowiły. Szczególne znaczenie przepis ten nabiera przy sprzedaży nieruchomości, gdyż zgodnie z art. 157 par. 1 k.c. własność nieruchomości nie może być przeniesiona pod warunkiem ani z zastrzeżeniem terminu. Oznacza to, że strony nie mogą postanowić, że prawo własności nieruchomości przejdzie na nabywcę np. 5 dni po podpisaniu aktu notarialnego. Tak więc prawo własności nieruchomości przechodzi na nabywcę z chwilą podpisania zobowiązująco - rozporządzającej umowy sprzedaży tej nieruchomości, nie zależy natomiast od wpisu w księdze wieczystej. Wiadomo, że przy sprzedaży nieruchomości, gdy w grę wchodzą duże kwoty, obydwie strony chcą się jak najlepiej zabezpieczyć. Dlatego też nie można dziwić się żądaniom sprzedającego, by przekazanie pieniędzy nastąpiło u notariusza. Sprzedający nie będzie chciał się zgodzić, aby przelał mu Pan pieniądze po podpisaniu aktu, bo może zakładać, że Pan tego nie zrobi (nawet gdy nie ma Pan takiego zamiaru, podejrzenia takie mogą powstać). Z kolei Pan z pewnością nie zgodzi się na wcześniejsze przelanie pieniędzy na konto sprzedawcy, gdyż może Pan podejrzewać, że sprzedawca w ogóle nie zjawi się u notariusza. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest rzeczywiście, np. fizyczne przekazanie odpowiedniej kwoty pieniędzy w obecności notariusza. W praktyce, zdarza się również, że fakt wpłacenia pieniędzy jest odnotowywany w treści aktu notarialnego, a strony przed samym podpisaniem aktu udają się do banku, gdzie następuje przelew, następnie wracają się do notariusza i podpisują akt.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • ginalski 2015-06-28 00:44:46

    Należy pamiętac również, że obecnie notariusz ma prawo przyjąć do depozytu pieniądze bądź papiery wartościowe, przy czym za sporządzenie aktu notarialnego dokumentującego przyjęcie na przechowanie pieniędzy w walucie polskiej lub obcej pobierana jest taksa notarialna w wysokości połowy stawki maksymalnej, co oznacza, że taksa notarialna liczona jest od wartości depozytu.Warto zwrócić również uwagę na projekty nowelizacji, zgodnie z którymi notariusz będzie miał obowiązek bezpłatnego przyjęcia do depozytu pieniędzy i papierów wartościowych w związku z dokonywaną w jego kancelarii czynnością. Obowiązek taki przewiduje projekt nowelizacji ustawy prawo o notariacie i prawo bankowe. Zgodnie z projektem nowelizacji notariusz będzie zobowiązany do przyjęcia do depozytu pieniędzy w walucie polskiej bądź obcej jak również papierów wartościowych, celem ich wydania osobie wskazanej przy złożeniu albo jej następcy prawnemu. Co najistotniejsze notariusz będzie zobowiązany przyjąć pieniądze i złożyć je na prowadzony rachunek powierniczy (art. 59 ustawy prawo bankowe) bezpłatnie. Nowelizacja ma zwiększyć bezpieczeństwo obrotu, zwłaszcza nieruchomościami, gdzie strona, która przy podpisaniu umowy przestaje być właścicielem zbywanej nieruchomości, nie ma pewności, czy otrzyma należną za nią cenę i kiedy.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika