Naruszanie prawa do prywatności i spokoju
Pytanie:
"Mój problem dotyczy uciążliwych psów moich sąsiadów. Każdej nocy poczynając od godziny 22 mniej więcej do godziny 0:30 czasem dłużej psy te przeraźliwie głośno ujadają, szczekają i wyją, uniemożliwiając jakikolwiek wypoczynek (o śnie nie wspomnę). Sąsiedzi bagatelizują problem. Wiem, że jest to kwestia z pozoru błaha, jednak z powodu jej uciążliwości i powszechności proszę o pomoc/wskazówkę jak w tej sprawie postępować. "
Odpowiedź prawnika: Naruszanie prawa do prywatności i spokoju
Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez zwierzę ponosi osoba, która to zwierzę chowa albo się nim posługuje. Osoba ta jest zobowiązana do naprawienia wyrządzonej przez zwierzę szkody niezależnie od tego, czy było ono pod jej nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło, chyba że ani on, ani osoba, za którą ponosi odpowiedzialność, nie ponoszą winy. Taka szeroka odpowiedzialność osoby chowającej zwierzę wynika z obowiązku pieczy nad tym zwierzęciem. Żądanie odszkodowania za szkodę wyrzadoną przez zwierzę wymaga przede wszystkim wykazania szkody. Szkoda może polegać na przykład na uszkodzeniu ciała lub wywołania rozstroju zdrowia poszkodowanego. Naprawienie szkody obejmuje w takim wypadku wszelkie wynikłe z tego powodu koszty (na przykład koszty pobytu w szpitalu). Na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia. Jeżeli wycie psów wywołuje u Pana na przykład nerwicę lub inny rozstrój zdrowia spowodowany brakiem snu, to będzie Pan mógł się domagać naprawienia tej szkody przez osobę, która chowa psy. Jeżeli ponadto wycie psów i zakłócenie przez nie odpoczynku nocnego spowodowały, że utracił Pan całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej, to może Pan żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody odpowiedniej renty. Szkoda jaka powstała niekoniecznie musi być szkodą majątkową - w przypadku szkody niemajątkowej (krzywdy) można domagać się odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia pieniężnego (jednorazowego). Podstawą żądania zadośćuczynienia może być na przykład taka krzywda, jak odniesione cierpienia, czy też stres spowodowany zaistniałą sytuacją. Udowodnienie powstania szkody na osobie i związku tej szkody z nieustannym zakłócaniem odpoczynku nocnego przez wyjące psy spoczywa na Panu, jako że Pan będzie wywodził z tego faktu skutki prawne. Ponadto każdy właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa własności powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich (czyli zaniechać tzw. immisji). Immisją taką może być takie działanie na nieruchomości, którego skutki przenikają w sposób naturalny na nieruchomość sąsiednią, np. przez wywoływanie hałasów (immisja pośrednia). Immisje są niedopuszczalne, jeżeli zakłócają korzystanie z nieruchomości sąsiedniej ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. W takim wypadku można żądać zaprzestania immisji.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?