Umowa przesłana faksem
Pytanie:
"Czy umowa (świadczenie usług doradztwa personalnego) podpisana i przesłana faxem do podpisu drugiej stronie jest ważna w świetle prawa? "
Odpowiedź prawnika: Umowa przesłana faksem
Zgodnie z regulacją kc do zachowania pisemnej formy czynności prawnej wystarcza złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli. Do zawarcia umowy wystarcza wymiana dokumentów, z których każdy obejmuje treść oświadczenia woli jednej ze stron i jest przez nią podpisany. Tym samym podpisanie umowy przez jedną z osób a następnie jej przesłanie za pomocą faxu do podpisu drugiej stronie stanowi naruszenie tej regulacji, gdyż wymagania co do własnoręczności podpisu na dokumencie obejmującym oświadczenie woli zostały naruszone. Podpis na faksie, jest bowiem tylko kopią podpisu własnoręcznego. Oznacza to, że w takim stanie rzeczy nie dochodzi do zawarcia umowy w formie pisemnej, lecz w formie ustnej. Inaczej będzie w sytuacji, gdy podpisane oświadczenie zostanie następnie przesłane pocztą do podpisu drugiej stronie a następnie (po podpisaniu) przesłane zwrotnie. Obie takie umowy będą tak samo ważne.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?