Uprawnienia poręczyciela względem banku

Pytanie:

"Czy poręczyciel kredytu ma prawo wglądu w pełną dokumentację kredytu w banku? Jakie przepisy to regulują? Chodzi o uzyskanie z banku kopii wniosków kredytobiorcy o kredyt i wniosków na udzielenie poszczególnych rat kredytu oraz protokołów sprawdzania przez bank zasadności wypłaty kolejnych rat."

Odpowiedź prawnika: Uprawnienia poręczyciela względem banku

Uprawnienie poręczyciela kredytu do wglądu w dokumentacje banku dotyczącą zakresu zobowiazania za które poręczył wynika z samej konstrukcji umowy poręczenia. Poręczyciel jest bowiem zainteresowany zakresem swojego zobowiazania, szczególnie w przypadku kredytów bakowych, przy których często zmiania się stopa oprocentowania i zakres zobowiązania jest zmienny. Zasady udostepniania informacji poręczycielowi powinna regulowac umowa pomiedzy poręczycielem a wierzycielem.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • reniaa2104 2015-06-22 22:51:16

    mój dziadek poreczył kredyt swojej wnuczce pod zastaw mieszkania dziadek zmarł wnuczka nie spłaca czy babcia przejmuje jego zobowiązania czy w razie nie spłaty rat wezmą babci mieszkanie są jeszcze inni żyranci ale tylko dziadek miał mieszkanie pod zastaw


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika