Zasiedzenie a żądanie wydania nieruchomości
Pytanie:
"Czy osoba, która zasiedziała nieruchomość, a następnie przekazała ją właścicielowi, może domagać się ponownego wydania jej tej nieruchomości podnosząc argument zasiedzenia? Czy sam fakt wydania nieruchomości właścicielowi nie świadczy o tym, że samoistny posiadacz zrzeka się roszczenia o zasiedzenie? Jeśli tak nie jest, to poprzedni właściciel po wydaniu mu nieruchomości byłby tylko samoistnym posiadaczem (aż po kolejnych 30 latach ponownie nabyłby nieruchomość przez zasiedzenie), a ponadto przez cały ten czas byłby narażony na roszczenie o wydanie nieruchomości osobie, która pierwotnie ją zasiedziała i roszczenie o używanie nieruchomości, która już do niego nie należy. Czy istnieje termin przedawnienia na podnoszenie roszczenia o zasiedzenie?"
Odpowiedź prawnika: Zasiedzenie a żądanie wydania nieruchomości
Wydanie nieruchomości właścicielowi, w sytuacji gdy upłynął już termin umożliwiający stwierdzenie zasiedzenia tej nieruchoości nie ma wpływu na roszczenie posiadacza do stwierdzenia zasiedzenia. Warunkiem jest jednak, by wydanie to nastąpiło po upływie 20 lat (posiadanie w dobrej wierze) lub 30 lat (posiadanie w złej wierze), gdyz stwierdzenie zsiedzenia może dotyczyc tylko takiego posiadacza, który posiadała daną nieruchomość nieprzerwanie przez ten okres. Roszczenie o stwierdzenie zasiedzenie może byc dochodzone po upływie okreslonych w ustawie terminów. nie ma natomiast nigdzie okreslonych górnych limitów czasowych, w których zainteresowany mógłby żądać stwierdzenia zasiedzenia. Zastosowanie przepisów o przedawnieniu sprzeciwiało by sie konstrukcji zasiedzenia, której charakterystyczną cechą jest upływ czasu. Dlatego też należy stwierdzić, że roszczenie o stwierdzenie zasiedzenia nie ulega przedawnieniu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?