Pełnomocnictwo do sprzedaży nieruchomości

Pytanie klienta:

""Jestem obywatelką Austrii, nie posiadam obywatelstwa polskiego. Mój mąż jest Polakiem. Posiadamy w Polsce majątek, którego jestem od chwili zakupu współwłaścicielem /księgi wieczyste/. Ponieważ mąż jest chory, będę za niego prawdopodobnie musiała załatwić wiele spraw. Czy mąż może mnie jako swoją żonę zrobić swoim pełnomocnikiem. Chodzi o pełnomocnictwo ogólne na załatwianie wszystkich spraw w jego imieniu łącznie z kupnem i sprzedażą nieruchomości na czas nieograniczony. Jak powinno być takie pomocnictwo sformułowane, czy są na to specjalne formularze i gdzie można je pobrać?""

Odpowiedź prawnika:

Jak najbardziej jest możliwe udzielenie Pani pełnomocnictwa przez męża. Pełnomocnictwo ogólne powinno być udzielone w formie pisemnej pod rygorem nieważności, a jego zakres obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu. Sprzedaż nieruchomości z pewnością wykracza poza ten zakres. W tej sytuacji dla dokonania sprzedaży nieruchomości konieczne jest udzielenia pełnomocnictwa do poszczególnej czynności. Co do formy takiego pełnomocnictwa to powinno zostać ono udzielone w formie aktu notarialnego, gdyż jest to forma właściwa dla sprzedaży nieruchomości, a jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.