Zadośćuczynienie za zniewagę słowną

Pytanie klienta:

""Jak wysokie odszkodowanie pieniężne można zażądac w przypadku wystąpienia do sądu w związku z naruszeniem dobra osobistego w wyniku obrazy słownej słowami wulgarnymi? Jak te sprawy reguluje kodeks cywilny? ""

Odpowiedź prawnika:

Zgodnie z Kodeksem Cywilnym, dobra osobiste człowieka, między innymi jego cześć pozostają pod ochroną prawa cywilnego. Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny. Kodeks cywilny nie przewiduje żadnych konkretnych kwot, których może żądać poszkodowana osoba. Jednak z charakteru samego zadośćuczynienia wynika, że żądana kwota musi być współmierna z wyrządzoną krzywdą. W wydanym wyroku sąd orzeknie o wysokości zadośćuczynienia

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.