Prawo spadkowe - Artykuły (strona: 7)

Dowody własności w trakcie sądowego działu spadku - opinia prawna

9.11.2007

Skład i wartość spadku ulegającego podziałowi w postępowaniu sądowym o dział spadku ustala sąd. Zatem przed wydaniem ostatecznego rozstrzygnięcia to organ procesowy zobowiązany będzie ustalić, czy nieruchomość będąca składnikiem spadku stanowiła własność spadkodawcy, czy została (...)

Mam postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, co dalej – opinia prawna

21.7.2007

Kolejnym krokiem, jaki powinni podjąć spadkobiercy po uzyskaniu postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku jest dokonanie działu spadku. Zakładając, iż istnieje między spadkobiercami zgoda co do sposobu dokonania tej czynności, mogą oni dokonać tego w drodze umowy. Dokonanie działu spadku (...)

Dział spadku a dopuszczenie do współposiadania - opinia prawna

21.7.2007

Dziedziczenie nieruchomości powoduje częste konflikty co do tego, kto powinien zamieszkać w odziedziczonym domu i jaką część domu zająć. Niniejsza opinia przedstawia, jak kształtuje się sytuacja współwłaścicieli, jeśli wszyscy chcą korzystać z nieruchomości stanowiącej ich współwłasność. (...)

Podział majątku spadkowego a prawa małżonki zmarłego - opinia prawna

13.7.2007

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego w pierwszej kolejności po zmarłym dziedziczą małżonek oraz dzieci spadkodawcy - wszyscy w częściach równych. Jednak część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż ¼ całości spadku. W jakich częściach dziedziczą spadek małżonek (...)

Jak udowodnić swoje prawo do spadku? - opinia prawna

6.7.2007

Moja babcia wykupiła od Gminy mieszkanie na raty. Przed śmiercią zdążyła spłacić połowę należności. To mieszkanie przeszło w spadku na jej dwóch synów: mojego ojca i mojego wujka, którzy nie spłacali zaległości. Z naszych informacji wynika, iż tylko ja z bratem dziedziczymy spadek (...)

Czy dziecko dziedziczy po rodzicach z rodziny zastępczej - opinia prawna

6.7.2007

Pozostawanie w rodzinie zastępczej nie kreuje sytuacji, w której osoba w takiej sytuacji zyskuje taki status jak inne dzieci potencjalnego spadkodawcy. Innymi słowy z punktu widzenia prawa spadkowego nie jest spadkobiercą. Śmierć spadkodawcy oznacza, że nastąpiło przejście praw i obowiązków (...)

Aby nie miał już prawa do spadku... - opinia prawna

6.6.2007

Spadek jest to ogół praw i obowiązków należących do spadkodawcy w chwili jego śmierci i przechodzących na jego następców prawnych. Spadkobierca (spadkobiercy) w zasadzie wchodzą w sytuację prawną, w jakiej pozostawał spadkodawca. Przepisy kodeksu cywilnego przewidują (...)

Zachowek od obdarowanego - opinia prawna

6.6.2007

Jedną z podstawowych cech zobowiązania wekslowego jest jego abstrakcyjność. Oznacza to, iż ważność tego zobowiązania nie zależy od ważności stosunku prawnego, który uzasadniał jego zaciągnięcie, chyba, że chodzi o stosunek osobisty łączący dłużnika wekslowego z wierzycielem (...)

Żądanie zachowku od obdarowanego - opinia prawna

14.4.2007

Prawo spadkowe przewiduje instytucję tzw. zachowku, który ma zabezpieczyć interesy majątkowe najbliższych członków rodziny spadkodawcy. Spadkodawca może w testamencie pominąć członków najbliższej rodziny lub dokonać za życia darowizn, które uszczuplą masę spadkową, (...)

Dziedziczenie środków zgromadzonych na rachunku bankowym - opinia prawna

16.3.2007

W świetle prawa spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, a spadek otwiera się zaś z chwilą śmierci spadkodawcy. Śmierć spadkodawcy jest wiec zdarzeniem, z którym przepisy wiążą skutek w postaci przejścia ogółu praw i obowiązków na spadkobiercę (bądź spadkobierców). (...)

Jak przenieść spadek na osobę nie będąca spadkobiercą - opinia prawna

22.12.2006

W 1983 r. zmarł dziadek, a w 2001 r. babcia. Babcia przekazała gospodarstwo rolne na Skarb Państwa, ale jak się okazało nie całe. Pozostały udziały w spółkach leśnych 4,20h (dokładniej spółki leśne były zapisane tylko na dziadka). Oboje nie zostawili testamentu. Rodzina o (...)

Książeczka oszczędnościowa po zmarłej siostrze - opinia prawna

29.6.2006

Zmarła siostra Pana Y. Była ona osobą samotną, a jej brat jest jedynym spadkobiercą. Siostra zostawiła książeczkę PKO BP z wkładem w wysokości 2200 zł. Książeczka była związana z rachunkiem oszczędnościowym albo rachunkiem terminowej lokaty oszczędnościowej. Upoważniona do odbioru (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika