Prawo spadkowe - Artykuły (strona: 4)

Najem po śmierci wynajmującego - opinia prawna

17.12.2004

W sytuacji, gdyby syn zmarłego został ustanowiony spadkobiercą w testamencie obok innych spadkobierców znajdzie zastosowanie art. 201 w związku z art. 1035 Kodeksu cywilnego (KC). Czyli podstawowe czynności dotyczące umowy najmu (w tym wystawianie comiesięcznego rachunku za czynsz) mogłyby być (...)

Testament najprostszym sposobem przekazania majątku - opinia prawna

17.12.2004

Najprostszą formą testamentu jest spisanie go w całości własnoręcznie, opatrzenie go datą i podpisem. Testament można również sporządzić w formie aktu notarialnego. Koszt sporządzenie testamentu u notariusza wynosi 50 zł. Należy również pamiętać, że spadkodawca może w każdej chwili (...)

Spadkobierca wstępujący w prawa i obowiązki spadkodawcy - opinia prawna

17.12.2004

Jeśli syn zmarłego jest jedynym spadkobiercą, może on dokonywać wszelkich czynności dotyczących spadku, gdyż w momencie śmierci stał się on właścicielem wszelkich przedmiotów wchodzących w skład spadku. Oznacza to również, że wstępuje on w stosunek najmu w miejsce zmarłego wynajmującego (...)

Wstąpienie spadkobiercy w stosunek najmu - opinia prawna

17.12.2004

Choć prawo najmu jest prawem majątkowym, nie podlega ono jednak dziedziczeniu. Zgodnie bowiem z art. 922 § 2 kodeksu cywilnego, nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone (...)

Dziedziczenie, czy pierwszeństwo w nabyciu? - opinia prawna

17.12.2004

Zgodnie bowiem z art. 922 Kodeksu Cywilnego (KC) tylko prawa i obowiązki majątkowe zmarłego wchodzą do spadku. Prawo pierwszeństwa nabycia nieruchomości z art. 34 ust. 1 pkt 2 UGN przysługuje jednak nie tylko osobie, która „jest poprzednim właścicielem zbywanej nieruchomości pozbawionym (...)

Gdy odziedziczyłeś wkład mieszkaniowy... - opinia prawna

17.12.2004

Pojawia się pytanie, jak może małżonek odzyskać część wkładu mieszkaniowego, odziedziczonego po zmarłym. Aby na nie odpowiedzieć warto sięgnąć do orzecznictwa Sądu Najwyższego dotyczącego tej tematyki. „Jeżeli przed podziałem majątku wspólnego małżonków, w skład którego (...)

Nabycie spadku przez pełnomocnika - opinia prawna

17.12.2004

W przypadku braku porozumienia stron co do przedmiotów wchodzących w skład spadku lub sposobu podziału, można wnieść sprawę do sądu. W trakcie postępowania sąd będzie ustalał, co wchodzi w skład spadku, a następnie dokona podziału majątku spadkowego. Udowodnienie co wchodziło (...)

Jaką rolę w postępowaniu spadkowym pełni wykonawca testamentu?

5.11.2004

Powoływanie wykonawcy testamentu nie jest w Polsce częstą praktyką, niemniej ustawodawca zdecydował się tę instytucje unormować w przepisach prawa spadkowego. Zasadniczym celem powołania wykonawcy testamentu jest usprawnienie zarządu majątkiem spadkowym do czasu przeprowadzenia działu spadku, (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika