Prawo spadkowe - Artykuły (strona: 3)

Kto dziedziczy środki z rachunku bankowego? Zapis bankowy

7.6.2010

Posiadacz rachunku bankowego może wskazać w umowie z bankiem osobę, której po jego śmierci bank wypłaci pieniądze znajdujące się na tym rachunku. Jednak kwota ta nie może być wyższa niż przypadające na ostatni miesiąc przed śmiercią posiadacza rachunku dwudziestokrotne przeciętne (...)

Zapis i polecenie w testamencie

26.5.2010

Zapis to rozrządzenie testamentowe, w wyniku którego na spadkobiercę lub zapisobiercę nakładany jest obowiązek spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz innej oznaczonej osoby (np. przeniesienia własności rzeczy oznaczonej co do tożsamości). Osoba ta uzyskuje tym samym (...)

Zachowek przy dziedziczeniu ustawowym - opinia prawna

29.5.2009

Niejednokrotnie jest tak, że spadkodawca część swojego majątku, niekiedy dość wartościowe składniki, rozdysponuje jeszcze przed śmiercią. W ten sposób majątek przechodzący na spadkobierców może zostać dość poważnie uszczuplony. Funkcjonująca w prawie instytucja zachowku (...)

Spadek dla małoletniej córki - opinia prawna

10.4.2009

Jedyną spadkobierczynią zmarłego jest jego małoletnia córka. Zmarły był wspólnikiem w spółce cywilnej prowadzącej aptekę. Umowa spółki mówiła o tym, iż w wypadku śmierci wspólnika spadkobierca automatycznie wchodzi w prawa zmarłego. Faktycznie od chwili śmierci ojca, apteka jest (...)

Czy możliwe jest zasiedzenie udziału spadkowego? - opinia prawna

13.3.2009

Instytucja zasiedzenia uregulowana jest w kodeksie cywilnym. Zgodnie z postanowieniem art. 172 § 1 k.c., posiadacz nieruchomości nie będący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie (...)

Nabycie lokalu w drodze spadkobrania a obowiązek zwrotu bonifikaty

29.1.2009

Pod koniec 2005 roku zmarła moja matka. Spadek po matce obejmował mieszkanie własnościowe, poza nim matka nie miała znaczącego majątku. Rok po śmierci mamy jako jedyny spadkobierca po mamie i właściciel mieszkania sprzedałem je (styczeń 2007 roku) a uzyskane w niniejszy sposób pieniądze (...)

Zachowek przy dziedziczeniu gospodarstwa rolnego - opinia prawna

4.7.2008

Z dniem 14 lutego 2001 r. uchylone zostały przepisy szczególne dotyczące dziedziczenia gospodarstw rolnych. Znajdują one jednak nadal zastosowanie do spadków otwartych przed tym dniem, czyli do dziedziczenia po osobach, które zmarły przed 14 lutego 2001 r. W praktyce wiele jest (...)

Rozliczenia między małżonkami - opinia prawna

13.6.2008

Często zdarza się, iż przyszli małżonkowie, jeszcze przed zawarciem małżeństwa, wspólnie gospodarują swoimi pieniędzmi. Jednak z prawnego punktu widzenia wspólny majątek małżonków, o którym mówią przepisy prawa rodzinnego, powstaje dopiero w chwili wejścia obojga w związek małżeński. (...)

Dziedziczenie po osobach zamieszkujących za granicą

31.5.2008

Śmierć obywatela polskiego, mającego miejsce zamieszkania za granicą, może nastąpić w Polsce albo za granicą. W takim przypadku należy rozważyć, czy w sprawach o stwierdzenie nabycia spadku istnieje tzw. jurysdykcja krajowa. Pojęcie to oznacza właściwość polskich sądów do rozpoznania (...)

Dowody własności w trakcie sądowego działu spadku - opinia prawna

9.11.2007

Skład i wartość spadku ulegającego podziałowi w postępowaniu sądowym o dział spadku ustala sąd. Zatem przed wydaniem ostatecznego rozstrzygnięcia to organ procesowy zobowiązany będzie ustalić, czy nieruchomość będąca składnikiem spadku stanowiła własność spadkodawcy, czy została (...)

Mam postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, co dalej – opinia prawna

21.7.2007

Kolejnym krokiem, jaki powinni podjąć spadkobiercy po uzyskaniu postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku jest dokonanie działu spadku. Zakładając, iż istnieje między spadkobiercami zgoda co do sposobu dokonania tej czynności, mogą oni dokonać tego w drodze umowy. Dokonanie działu spadku (...)

Dział spadku a dopuszczenie do współposiadania - opinia prawna

21.7.2007

Dziedziczenie nieruchomości powoduje częste konflikty co do tego, kto powinien zamieszkać w odziedziczonym domu i jaką część domu zająć. Niniejsza opinia przedstawia, jak kształtuje się sytuacja współwłaścicieli, jeśli wszyscy chcą korzystać z nieruchomości stanowiącej ich współwłasność. (...)

Podział majątku spadkowego a prawa małżonki zmarłego - opinia prawna

13.7.2007

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego w pierwszej kolejności po zmarłym dziedziczą małżonek oraz dzieci spadkodawcy - wszyscy w częściach równych. Jednak część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż ¼ całości spadku. W jakich częściach dziedziczą spadek małżonek (...)

Jak udowodnić swoje prawo do spadku? - opinia prawna

6.7.2007

Moja babcia wykupiła od Gminy mieszkanie na raty. Przed śmiercią zdążyła spłacić połowę należności. To mieszkanie przeszło w spadku na jej dwóch synów: mojego ojca i mojego wujka, którzy nie spłacali zaległości. Z naszych informacji wynika, iż tylko ja z bratem dziedziczymy spadek (...)

Czy dziecko dziedziczy po rodzicach z rodziny zastępczej - opinia prawna

6.7.2007

Pozostawanie w rodzinie zastępczej nie kreuje sytuacji, w której osoba w takiej sytuacji zyskuje taki status jak inne dzieci potencjalnego spadkodawcy. Innymi słowy z punktu widzenia prawa spadkowego nie jest spadkobiercą. Śmierć spadkodawcy oznacza, że nastąpiło przejście praw i obowiązków (...)

Aby nie miał już prawa do spadku... - opinia prawna

6.6.2007

Spadek jest to ogół praw i obowiązków należących do spadkodawcy w chwili jego śmierci i przechodzących na jego następców prawnych. Spadkobierca (spadkobiercy) w zasadzie wchodzą w sytuację prawną, w jakiej pozostawał spadkodawca. Przepisy kodeksu cywilnego przewidują (...)

Zachowek od obdarowanego - opinia prawna

6.6.2007

Jedną z podstawowych cech zobowiązania wekslowego jest jego abstrakcyjność. Oznacza to, iż ważność tego zobowiązania nie zależy od ważności stosunku prawnego, który uzasadniał jego zaciągnięcie, chyba, że chodzi o stosunek osobisty łączący dłużnika wekslowego z wierzycielem (...)

Żądanie zachowku od obdarowanego - opinia prawna

14.4.2007

Prawo spadkowe przewiduje instytucję tzw. zachowku, który ma zabezpieczyć interesy majątkowe najbliższych członków rodziny spadkodawcy. Spadkodawca może w testamencie pominąć członków najbliższej rodziny lub dokonać za życia darowizn, które uszczuplą masę spadkową, (...)

Dziedziczenie środków zgromadzonych na rachunku bankowym - opinia prawna

16.3.2007

W świetle prawa spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, a spadek otwiera się zaś z chwilą śmierci spadkodawcy. Śmierć spadkodawcy jest wiec zdarzeniem, z którym przepisy wiążą skutek w postaci przejścia ogółu praw i obowiązków na spadkobiercę (bądź spadkobierców). (...)

Jak przenieść spadek na osobę nie będąca spadkobiercą - opinia prawna

22.12.2006

W 1983 r. zmarł dziadek, a w 2001 r. babcia. Babcia przekazała gospodarstwo rolne na Skarb Państwa, ale jak się okazało nie całe. Pozostały udziały w spółkach leśnych 4,20h (dokładniej spółki leśne były zapisane tylko na dziadka). Oboje nie zostawili testamentu. Rodzina o (...)

Książeczka oszczędnościowa po zmarłej siostrze - opinia prawna

29.6.2006

Zmarła siostra Pana Y. Była ona osobą samotną, a jej brat jest jedynym spadkobiercą. Siostra zostawiła książeczkę PKO BP z wkładem w wysokości 2200 zł. Książeczka była związana z rachunkiem oszczędnościowym albo rachunkiem terminowej lokaty oszczędnościowej. Upoważniona do odbioru (...)

Jakie sądy orzekają o nabyciu spadku zagranicznego?

13.9.2005

Jakie sprawy spadkowe mogą prowadzić polskie sądy? Co się dzieje, jeśli dojdzie do śmierci obywatela polskiego, który posiada miejsce zamieszkania za granicą? Często obywatele polscy składają wnioski w Polsce o stwierdzenie nabycia spadku po cudzoziemcach. Czy jednak w świetle obowiązujących (...)

Stwierdzenie nabycia spadku sądu zagranicznego stosowane w Polsce

26.8.2005

Oczywistym jest, iż skutki na terenie RP wywołują orzeczenia sądów polskich. Co natomiast z orzeczeniami sądów zagranicznych? Przecież może zdarzyć się sytuacja, w której to sąd innego państwa rozstrzygnie sprawę obywatela Polski. Oczywiście ustawodawca przewidział (...)

Ograniczenia w nabywaniu nieruchomości rolnych

11.8.2005

Obrót ziemią od wieków był regulowany w sposób wyjątkowy. Wprowadzano ograniczenia - kto mógł być właścicielem, ile można było posiadać ziemi. Mimo iż czasy szlachty i niedemokratycznych zasad już minęły pewne uregulowania dalej wpływają na swobodę obrotu (...)

Wybudowanie domu na gruncie spadkodawcy – opinia prawna

13.6.2005

Wyodrębnienie własności budynku, bądź jego części (bez gruntu, na którym budynek stoi), nie jest możliwe w świetle obowiązujących przepisów prawa. Zgodnie z art. 48 Kodeksu cywilnego, budynek trwale z gruntem związany stanowi jego część składową, a zatem jego wyodrębnienie jako osobnej (...)

Dowód na bycie spadkobiercą – opinia prawna

29.4.2005

Zgodnie z art. 922 § 1 Kodeksu cywilnego (dalej: k.c.) prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów prawa spadkowego. Z brzmienia przepisu wynika więc wyraźnie, że spadek przechodzi na spadkobierców już z chwilą śmierci (...)

Nakłady na dom będący przedmiotem spadku – opinia prawna

26.4.2005

Niniejsza opinia prawna zakłada, że domek jednorodzinny posadowiony został na gruncie, którego Pana rodzice byli właścicielami. Ponadto, kwestie związane ze sprawami spadkowymi ograniczone zostały do samego domu jednorodzinnego. niniejsza opinia nie rozstrzyga natomiast ewentualnie innych (...)

Jakie są warunki i skutki zbycia spadku – opinia prawna

25.4.2005

W chwili nabycia spadku przez kilka osób, stają się oni niepodzielnymi współwłaścicielami masy spadkowej, a ich prawa i obowiązki w stosunku do masy spadkowej regulowane są przepisami kodeksu cywilnego o współwłasności, z zastrzeżeniem odpowiednich przepisów Księgi (...)

Przedawnienie dokonanego umownego działu spadku... - opinia prawna

17.12.2004

Umowa działu spadku, o której mowa w przedstawionym stanie faktycznym, została zawarta dnia 21 grudnia 1960 r. Ponieważ od tego czasu minęło ponad 40 lat, w pierwszym rzędzie należy rozważyć przedawnienie roszczenia wynikającego z tej umowy. Roszczenie to ma charakter majątkowy, a jako (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika